Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 27-12-08, 19:18
joskem Ο χρήστης joskem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2007
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Η δημιουργία δικού σου εντελώς φυσικού φίλτρου είναι βέβαια η καλύτερη επιλογή χωρίς μάλιστα να προβαίνεις μάλιστα πολύ τακτικά σε καθαρισμούς παρά μόνο ελέγχους.
Μήπως μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω γι αυτό το φυσικό φίλτρο;Πως το φτιάχνουμε δηλαδή και πως λειτουργεί;
Σε συνεργασία με την UV λάμπα που έχω, θα μου κρατάει την άλγη;

Γιατί πρέπει να πώ ότι με το φίλτρο - βαρελάκι της TetraPond που έχω, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον καθαρισμό του νερού, απλά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν αδύνατο κάποια στιγμή να καθαρίσω τα σφουγγάρια του....τα οποία κυριολεκτικά έχουν γίνει πίττα στην άλγη.
-------------------------
Η λίμνη μου δεν είναι μεγάλη, περίπου 7 κυβικά νερό. Νερό βάζω από γεώτρηση ενώ μέσα έχω 10 ΚΟΙ, περίπου 15-20 εκατοστά. Την λίμνη την έχω σε ίσκιο (για αποφυγή δημιουργίας άλγης) και το μηχανισμό, δηλαδή φίλτρο, αντλία, UV και λάμπα τα έβαλα τον Μάρτιο.
Από τότε δεν καθάρισα ποτέ το φίλτρο-βαρελάκι (απλά γιατί νόμιζα ότι θα ήταν καθαρό και ότι δεν είχε ανάγκη...).
Επίσης κάποιο έλεγχο με χημικά του νερού δεν έχω κάνει ποτέ και τα ψάρια μου ζούν μια χαρά.
Τώρα που έιναι χειμώνας, έχω σβηστή τη λάμπα αλλά η αντλία λειτουργει συνέχεια ανακυκλώνοντας το νερό διαμέσω του φίλτρου.
Το καλοκαίρι πάντως το νερό ήταν κρύσταλο από καθαριότητα.

Καλώς σας βρήκα όλους σας

Υ.Γ Μη μου πείτε ότι έχω πολλά ψάρια. Σε περίπτωση που θα μου μεγαλώσουν, έχει ο Θεός...αγορά pond liner και μεγάλωμα της λίμνης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joskem : 27-12-08 στις 19:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01478 seconds with 10 queries