Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 17-12-08, 19:04
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή Προβληματισμός....

Καλησπέρα σε ολους.

Διαβασα σε ενα παλιό θέμα την εξής τοποθέτηση του Τόλη:

''Ενα ψαρι μεσα απο εξελιξη εκατομυριων χρονων καταληγει σε καποια χρωματα στη φυση, και αναλογα με την αλλαγη περιβαλλοντος, τις συνθηκες, οταν απειλει ή απειλειται, οταν αναπαραγεται, οταν μεγαλωνει τα μικρα του, οταν ειναι στρεσσαρισμενο, τα αλλαζει αναλογως την περιπτωση.
Ειναι μια "γλωσσα" υπεροχη που αξιζει να την παρατηρουμε.

Ο ανθρωπος διαλεξε καποια ψαρια με καποια χαρακτηριστικα "αφυσικα", και με επιλεκτικες αναπαραγωγες καταληξαμε να εχουμε τις εκατονταδες φτιαχτες ποικιλιες χρωματων. Που στην παραπανω "γλωσσα" ειναι μουγκά. Προτιμω να παρατηρω εναν αγριας μορφης δισκο, που αναλογα με τι κανει αλλαζει χρωματα, και να παρατηρω την συμπεριφορα του, και αυτος ειναι κι ο λογος που θαπρεπε να εχουμε ενυδρεια, κι οχι απλως να βλεπω απο μακρια το εντυπωσιακο κοκκινο - μπλε κλπ πραγμα που κολυμπαει.

Το ιδιο ισχυει και για τα καθε ειδους χρυσα-μαρμαρινα κλπ σκαλαρια, και τις ατελειωτες ποικιλιες χρυσοψαρων.''

Θα χαρώ πολύ να ακούσω την γνώμη σας και να καταλήξω οσο αναφορα την επιλογη των δίσκων μου για το νέο ενυδρείο.
Φυσικά αυτο που με ενδιαφέρει κυρίος είναι να παρατηρήσω συμπεριφορά και χαρακτήρα απο τα ψάρια μου.
Ελπίζω να βάλω τα πραγματα σε μια τάξη στο μυαλό μου, διότη δεν εχω την εμπειρία ούτε το υπόβαθρο που έχετε οι περισσοτεροι εδω και δεν θέλω να κάνω λαθος βήματα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 10 queries