Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #86  
Παλιά 11-12-08, 02:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχω μια απορια.
Τα ενυδρεια που πανε σε διαγωνισμους, ειναι και στην καθημερινη τους εμφανιση οπως και στις φωτο?
Δηλαδη πριν τη φωτογραφηση δεν καθαριζονται οι αλγες? δεν κλαδευονται? δεν πεφτει αζαξ? εχω ακουσει μεχρι και ειδικα ζουμια για καθαρισμα νερου να γινει διαυγες.
Εγω νομιζω οτι το ενυδρειο του Αλεξ, με προετοιμασια την καταλληλη εποχη πριν τη φωτογραφιση, θα σαρωσει.
Γιατι αυτο που παιζει μεγαλο ρολο ειναι η αισθητικη του ιδιοκτητη.
Σπυρο ειναι καποια κολπακια που γινονται πριν ενα ενυδρειο παει στο διαγωνισμο.
Με σωστο υπολογισμο και προγραμματισμο του χρονου (εμπειρια) γινονται τα καταλληλα κλαδεματα σε καθε φυτο ωστε στην στιγμη της φωτογραφισης να ειναι αψογα ολα.
Οι πετρες και τα ξυλα καθαριζονται με βουρτσακια αν εχουν πιασει αλγες.
Μερικες μερες πριν την φωτογραφιση γινονται 3-4 αλλαγες νερου ωστε να γινει διαυγες.
Καθαριζονται τα τζαμια σχολαστικα μεσα-εξω και αφαιρουνται ολα τα οργανα και ο εξοπλισμος.
Ενα σεσουαρ μαλλιων χτυπωντας την επιφανεια δημιουργει κυματισμο.
Τα ψαρια τρομαζονται την στιγμη της φωτογραφισης ωστε να δημιουργησουν συμπαγες κοπαδι
Αν χρειαστει φωτογραφιζεται το ενυδρειο και με τον τοιχο πισω ως φοντο αφου φωτιστει με τις καταλληλες κρυφες λαμπες (πανω-κατω)για σωστη αποχρωση.
Η φωτογραφιση γινεται με πολυ καλη φωτογραφικη και 2 αποσπωμενα φλας πανω απο το ενυδρειο μεσα σε κουτια που ειναι επενδυμενα με ανακλαστικο υλικο.
Τραβιουνται 100αδες φωτο για να διαλεξουν τις 4-5 καλυτερες.
Παράθεση:
Επισης εχω καταλαβει, οτι το ενυδρειο-διαγωνισμου ειναι πολυ δυσκολο στη συντηρηση οσο και δαπανηρο, και δεν ειναι σε ολες τις φασεις του ετσι οπως το βλεπουμε στις φωτο που κερδιζουν.
Εχω λαθος?
Ετσι ειναι. Συνηθως απαιτειται να εχεις και πολλα υλικα στην διαθεση σου καθως και φυτα για να το φτιαξεις μια κι εξω και μετα απλως να περιμενεις να μεγαλωσουν τα φυτα και να τους δωσεις σχημα.
Εχεις στην διαθεση σου πολλους μηνες για να τραβηξεις τις 4-5 φωτο που χρειαζεσαι οποτε χρονος υπαρχει.
Παράθεση:
Αν οχι, ας το εξηγησει καποιος σε ολους τους νεους στα φυτεμενα ενυδρεια που θαυμαζουν το ενυδρειο του Αλεξ, για να καταλαβουν οτι χρειαζεται πολυωρη ασχολια για να το διατηρουν σε καλη κατασταση.(εκει παει το "no pain - no gain" )
Πρεπει να ειναι "καμμενοι" δλδ
Απο την αλλη να μην απογοητευονται απο την "φτωχη" εμφανιση του δικου τους ενυδρειου τωρα στην αρχη, αφου μπορει ευκολα να γινει πανεμορφο και να διατηρειται καθε μερα ομορφο χωρις πολλα εξοδα και ασχολια.
Αρκει να εχουν σωστο προγραμματισμο και στησιμο.
Επισης να εχουν καλη φωτογραφικη μηχανη και φωτοσοπ
Πολυ σωστα ! κι εγω ξεκινησα ακριβως πριν απο ενα χρονο το πρωτο μου φυτεμενο και οταν εβλεπα τα ενυδρεια των διαγωνισμων πιστευα οτι ειναι ακατορθωτο να φτιαξω κατι εστω και παρομοιο.Διαβασμα,υπομονη και επιμονη θελει και πολλη τρελλα !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01835 seconds with 11 queries