Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 10-12-08, 12:48
Το avatar του χρήστη gregoryn
gregoryn Ο χρήστης gregoryn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: Αργος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ βρίσκω έναν..

Στο ενυδρείο, πέραν του φίλτρου, σημαντικές ποσότητες βακτηριδίων αναπτύσσονται (μεταξύ άλλων) και στο βυθό.. Και είναι κι αυτές αρκετά σημαντικές, καθώς αν δεν υπάρχουν, ενδέχεται να δημιουργηθούν τοπικά τοξικές συγκεντρώσεις αμμωνίας, οι οποίες θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε ψάρια που "σκαλίζουν" το βυθό (π.χ. κορύντορας) ή σε άλλα "ζωάκια" (σαλιγγάρια, γαρίδες, κ.τ.λ.)..

Δεδομένου λοιπόν ότι θα πρέπει να "στρώσει" και ο βυθός, για ποιο λόγο να μή γίνει το στρώσιμο στο ίδιο το ενυδρείο?
Πολύ λογική η σκέψη σου

Προσπαθώ να βρώ εναλλακτικό τρόπο στρωσίματος διότι το ενυδρείο είναι μεγάλο(750 λίτρα) και θα πάει αρκετό νερο χαμένο. Επιπλεον Είναι πολύ βολικότερο να ξεκινήσω το στρωσιμο του φίλτρου σε έναν κουβα και να στήσω το ενυδρείο με την ησυχια μου, να μαζεψω τα υλικά που χρειαζομαι κτλ κτλ! Εξάλου το ενυδρείο θα φορτωθεί με ψάρια σταδιακά και μιας και μιλάμε για αρκετα λίτρα δεν νομιζω να αντιμετωπίσω πρόβλημα με την συγκεντρωση αμμωνιας.

Αν ειμαι κάπου φάουλ παρακαλώ να με διορθώσετε για να μην έχουμε τίποτα απροοπτα...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 10 queries