Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 27-11-08, 00:58
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Λοιπόν από την Κυριακή το πρωί όλα πάνε καλά. Εξηγώ :

Σάββατο μεσημέρι έκανα μία αλλαγή νερού (50%). Το νερό που χρησιμοποίησα ήταν 85% από Α/Ο και 15% της βρύσης. Mετά από 5 ώρες πήρα μετρήσεις και είχα GH=3,5 KH=1,5 και το ποιό βασικό το PH ψιλοσταθεροποιήθηκε στο 7,6. Πήρα λοιπόν την απόφαση και έριξα άλλη μία δόση ΚΗ/ΡΗ(-) αργά το απόγευμα, οπότε το ΡΗ έπεσε σε 5 λεπτά στο 6,3. Αυτό που παρατήρησα ήταν ότι μετά ναι μεν είχε ανοδική πορεία αλλά ο ρυθμός αυξησής του είχε σταθεροποιηθεί κατά πολύ, καμμία σχέση με προηγούμενες μέρες. Αποφάσισα να συνεχίσω να μην παρέχω CO2 και να περιμένω να δώ συμπεριφορά.
Κυριακή μεσημεράκι το ΡΗ είχε ας πούμε σταθεροποιηθεί και έπαιζε από 7,37 μέχρι 7,45 οπότε λέω καλά πάμε και ξεκίνησα την παροχή CO2. Σε ελάχιστο χρόνο είδα ΦΩΣ !!! Το ΡΗ κατέβηκε στο 6,77 και το σύστημα έκλεισε αυτόματα την παροχή CO2. Για να μην σας κουράζω μέχρι την Τετάρτη το μεσημέρι το CO2 διατηρούσε το ΡΗ στο 6,8 (στην πραγματικότητα κυμαίνεται από 6,77 έως 6,82)
Πιστεύω ότι το πρόβλημα διορθώθηκε. Βέβαια σε τελική ανάλυση δεν κατάλαβα γιατί μου δημιουργήθηκε όλο αυτό το πρόβλημα και πολύ θα ήθελα αν κάποιος διαβάσει όλο το post και καταλάβει τι είχε πάει στραβά να μου εξηγήσει παραθέτοντας την άποψή του ώστε και κάποιος άλλος που τυχόν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα να μπορέσει να το αντιμετωπίσει χωρίς να αγχωθεί όπως εγώ.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ήθελε την τελευταία αλλαγή νερού για να σταθεροποιηθεί. Από επιστημονικής πλευράς τι έγινε δεν έχω εξηγήσει όμως.

Ετσι Τρίτη μεσημέρι ανέβασα λίγο το GH με χρήση AquaMedic GH(+) και το πήγα στο 4,5 που είναι μέχρι τώρα και ίσα ίσα που πρόλαβα Τετάρτη το κατάστημα της περιοχής μου αργά το μεσημέρι ανοικτό από όπου πήρα τα πρώτα ψαράκια. Τώρα έχω μέσα 2 πλακόστομα, 12 γατόψαρα 10 λέμον τέτρα και τα 2 γκουράμι που τελικά επέζησαν. Θα τα αφήσω να δω πως θα πάω από νιτρικά γενικά και αργότερα θα προσθέσω μάλλον σκαλάρια τελικά μιας και αρέσουν περισσότερο στους γιούς μου. και ίσως και τίποτε άλλο(δεν θα ήθελα να ανεβάσει ξαφνικά τιμές). Ακόμη είναι στο στήσιμο μόλις "στανιάρουν" όλα θα ανεβάσω και φωτό και περιμένω σχόλια (θετικά ή αρνητικά).

Επίσης εγκατέστησα και ένα φίλτρο πάλι της AquaMedic που πήρα από το κατάστημα της περιοχής μου για τα φωσφωρικά μιας και είναι ανεβασμένα (στο 10). Μετά 24 ώρες δεν είδα πτώση αλλά περιμένω.

Τώρα γιατί έχω τόσο ανεβασμένα φωσφωρικά είναι ένα θέμα που και πάλι δεν κατάλαβα αφού αμμωνία και νιτρικά είναι όλα στο μηδέν, αλλά θα δούμε τι θα γίνει και γι' αυτό. Το αποδίδω μάλλον στην χρήση του υποστρώματος για τα φυτά της tetra που είχα βάλει κάτω από το χαλικάκι και παρά το ότι γράφει στην συσκευασία τους πρέπει να ανεβάζει τα φωσφωρικά τουλάχιστον όσο είναι ακόμη καινούργιο. (Τελικά μάλλον εξορκισμό θέλω απ' ότι φαίνεται !!! )

Αυτά για την ώρα και ευχαριστώ για μια ακόμη φορά όλους όσους με τις γνώσεις τους απάντησαν στις ερωτήσεις μου και βοήθησαν την όλη κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01854 seconds with 11 queries