Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 18-11-08, 01:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ετος 1986.. ενας φιλος μου χαριζει ενα ενυδρειακι 27 λιτρων που φιλοξενουσε χρυσοψαρο μεχρι που αυτο αποδημησε στον ψαροπαραδεισο. Εγω φοιτητης σε γκαρσονιερα με αλλους 2 συγκατοικους. Στο ενυδρειακι 5 guppy, που γεννησαν και ξαναγεννησαν και ξανα μανα.. επισης εβαλα και 3 cory και 2 danio. Mιλαμε για πολυ στριμωξιδι και στο σπιτι και στο ενυδρειο
Η μονη πληροφορηση ενα δωρεαν φυλλαδιο της Tetra "Το ενυδρειο δια τους αρχαριους" ( Και εμεινε και μοναδικη πληροφορηση μεχρι να ερθει το GAB στη ζωη μου). Ειχα μαθει πολλα (νομιζα). το μονο που δεν εμαθα επι 15 χρονια ειναι οτι δεν πλενουμε το φιλτρο κατω απο την βρυση
Παραδοξως τα ψαρια ζουσαν ,κυριως λογω μιας synnema (Hygrophila difformis την λενε τωρα) που ειχε βγει απο το ενυδρειο και κρεμοταν σε emersed μορφη δεξια κι αριστερα και προφανως ρουφουσε την αμμωνια.
Μετα πηρα πτυχιο, μετακομισα στο νησι και επιτελους εβαλα σε μεγαλυτερο ενυδρειο (80 ολακερα λιτρα !!!) το ψαρι που παντα ηθελα και γι αυτο ξεκινησα με τα ενυδρεια : εναν υπεροχο,πολυχρωμο αρσενικο γυλο Thalassoma pavo που μου εκανε παρεα για 3 χρονια και μετα επεστρεψε στην θαλασσα.Σωστα καταλαβατε ο ερωτας μου ειναι ,ηταν και παραμενει το Μεσογειακο.
Σπυρο, ξερω οτι αλλιως το ηθελες το Post σου , αλλα εχει ενδιαφερον να ακουσουμε τις ιστοριες του καθενος. Ετσι γνωριζομαστε καλυτερα και οσο να χει δες το λιγο και σαν εξομολογηση που βασανισαμε τα πρωτα μας ψαρια.
Δειτε και το φυλλαδιο, ειναι σουβενιρ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σάρωση0002.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  56,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σάρωση0004.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  103,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 12 queries