Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 17-11-08, 09:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πριν .... πάνω από 30 χρόνια, μικρό κοριτσάκι, πήγα με τον πατέρα μου σ' ένα ιατρείο εδώ στη Δράμα, και στην αίθουσα αναμονής είχε ενυδρείο!!! Τότε δεν ξέραμε τίποτα για ενυδρεία και για την πόλη μας ήταν επιστημονική φαντασία. Φυσικά μαγεύτηκα και ο γιατρός όχι μόνο με "ξενάγησε", αλλά μου έδωσε και από τα απρόσκλητα σαλιγκαράκια που ήθελε να ξεφορτωθεί! Δεν θυμάμαι ούτε τι φυτά είχε, (πιθανότατα πλαστικά) ούτε τι ψάρια.

Όταν πήγα με τον πατέρα μου για ψάρεμα, (πήγαινα συχνά μαζί του) πήρα από το ποτάμι μερικά "φύκια" (fontinalis antipyretika), μερικές πέτρες, γαριδούλες, κι έπιασα λίγο γόνο, μάλλον από μπριάνες, και τα έβαλα σ΄ ένα δοχείο, μαζί με τα σαλιγκαράκια του ενυδρείου. Φυσικά σε λίγες μέρες είχαν όλα καταστραφεί. Μετά ξανά από την αρχή κ.τ.λ. κ.τ.λ.

Δεν με συγκινούν και τόσο πολύ τα ψάρια, αλλά τα υδρόβια φυτά, και τα μικρούλια ζωάκια του νερού, σαλιγκάρια, γαριδούλες κ.τ.λ.!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01501 seconds with 11 queries