Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 14-11-08, 11:14
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Απ'ότι διαβάζω (δεν έχω χρησιμοποιήσει), την αντικαθιστούν ανά 2-4 εβδομάδες.. Στο δείχνουν οι μετρήσεις του pH, οι οποίες θα σου υποδείξουν επίσης την ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιείς..
Δεδομένου ότι ίσως χρειάζεται αλλαγή πιο συχνά από ότι ο υαλοβάμβακας, εγώ θα την έβαζα μάλλον πάνω πάνω, πάνω από το siporax και το μπλε σφουγγάρι σου..

Σε ποσότητες τύρφης όπως τα εσωτερικά φίλτρα που χρησιμοποιούμε πάνω κάτω 500g τη φορά ανάλογα στα λίτρα η τύρφη χάνει γρήγορα τις ιδιότητες της και χρειάζεται αλλαγή κάθε 3η με 4η μέρα! τώρα την έχω δει να την χρησιμοποιούνε σαν φίλτρο σε δεξαμενή νερού 5 τόνων για να ρίξει το PH και ήταν εκπληκτικό! Είχαν ένα PH controler στην δεξαμενή και όταν το ΡΗ ήταν σε υψηλές τιμές έδινε εντολη σε μια αντλία να κάνει κύκλομα το νέρο απο ένα στογγυλό μπετόνι 50-60 κιλών απο ότι θυμάμαι το οποίο ήταν γεμάτο με τύρφη και βάζανε και σίτες και υαλοβάμβακα στις εισόδους και εξόδους για να μην περνάει τύρφη στη δεξαμενή! Τωρα εκει ναι την άλλαζαν την τυρφη καθε 3-4 εβδομαδες.

Τώρα θέλω να ξαναγυρίσουμε στα φίλτρα της Jewel στα οποία δεν μαζεύω καθόλου "βρώμα" στα μπλέ σφουγγάρια αλλά αλλάζω υαλοβάμβακα σχεδόν κάθε 10 μέρες ο οποίος εχει γίνει πράσινος και στο κάτω κάτω μέρος του φίλτρου βρίσκω όλων των λογιών τισ "μπιχλες" τις οπο'ιες δεν μπορώ να καθαρίσω κ όλας γιατι γίνεται το νερό του ενυδρείου χάλια και όταν ξαναμοντάρω το φίτλρο μπουκώνει στο δευτερόλεπτο. Εχω αρχισει και πιστεύω οτι δεν κάνουν και πολυ καλά την δουλεία τους τα εσωτερικά "μηχανικά" φίλτρα. επίσης εχει δει κανείς αυτο το καινούριο υλικό της Jewel για τα εσωτερικά της φίλτρα που είναι σαν τετράγωνο ταπεράκι και έχει βιολογικό υλικό μεσα? κανει καθόλου δουλειά? το έχει δοκιμάσει κανείς? ρωτώ γιατι εχώ αφαιρέσει φίλτρο άνθρακα και το πράσινο απονιτροποίησης και έχω πόλυ χώρο στο φίλτρο για να προσθέσω κάτι για εξτρα φίλτρανση!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01456 seconds with 11 queries