Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 14-11-08, 00:31
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Έτσι είναι όπως τα έχεις, ή η προτεινόμενη σειρά?
Το "default" ποιο είναι?

Κατ'αρχήν, συγνώμη για τις μπερδεμένες πληροφορίες, αλλά για κάποιο λόγο η συζήτηση γύρισε γύρω από τα φίλτρα των juwel..

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
- Εκεί που μπαίνει το νερό, έχεις το siporax.. Καλύτερα θα ήτανε να έχεις κάποιο μηχανικό φίλτρο, για να μαζεύει βρωμιές, κ.τ.λ. και να μή σου μπουκώνουνε τα βιολογικά σου υλικά (τα βακτηρίδια που ζούν εκεί θέλουν οξυγόνο για να πραγματοποιήσουν τον κύκλο του αζώτου, άρα και καλή ροή νερού).. Ίσως λοιπόν να ήταν χρήσιμο να βάλεις εκεί, κάτω από το siporax, ένα σφουγγαράκι.. Αλλά δε βολεύει αυτό, γιατί το σφουγγαράκι θα πρέπει να αντικαθίσταται συχνά.. Οπότε, στο 1ο διαμέρισμα έχεις το siporax, που δεν πολυμπουκώνει (έτσι όπως είναι χαλαρό)..
Αυτό το βγάζεις αραιά και που (π.χ. ανά μήνα/δίμηνο), και αν δεις ότι είναι πολύ "μπουκωμένο", το ξεπλένεις σε νερό ενυδρείου (δε χρειάζεται αντικατάσταση, εκτός αν δεις ότι έχει διαλυθεί).. Σε άλλα φίλτρα, όπου προηγείται μηχανικό φίλτρο, το ξέπλυμα αυτό γίνεται ακόμη πιο σπάνια..

- Αμέσως μετά, έχεις το σφουγγάρι σου, που λειτουργεί παράλληλα και ως μηχανικό, και ως βιολογικό.. Αυτό εκεί που είναι, λογικά θα μαζεύει βρώμα από τις ακαθαρσίες που δεν κατακρατώνται από το siporax.. Καθώς λοιπόν είναι και εύκολα προσβάσιμο, μπορείς να το βγάζεις και να το ξεπλένεις πιο συχνά.. Κανονικά θέλει σε νερό ενυδρείου, για να μή χάνεις τη βιολογία (το χλώριο του νερού της βρύσης είναι επικίνδυνο για τα βακτηρίδια).. Δεδομένου όμως ότι έχεις αρκετή βιολογία και στο siporax, δε νομίζω ότι θα χαλάσει ο κόσμος αν το ξεπλύνεις και στη βρύση.. Αυτό κάθε φορά που βλέπεις ότι έχει πιάσει πολύ βρώμα.. Ίσως και κάθε 1-2 εβδομάδες.. Αντικατάσταση ..ποτέ! Δεν παθαίνει τίποτα απολύτως..

- Το σφουγγάρι απονιτροποίησης, κατά πολλούς δεν κάνει αυτό που λένε οι εταιρείες, αλλά είναι λειτουργεί ως απλό βιολογικό υλικό.. Αν όμως τα λεγόμενα των εταιρειών ισχύουν, τότε περιέχει κάποια βακτηρίδια, που με αναερόβιες διαδικασίες αποσυνθέτουν τα νιτρικά.. Σε πολλά ενυδρεία, υπάρχει υπερσυγκέντρωση νιτρικών (λόγω μεγάλης ιχθυοφόρτισης, ή μή τακτικών αλλαγών νερού).. Σε πυκνοφυτεμένα όμως ενυδρεία, με χαμηλή ιχθυοφόρτιση, τα νιτρικά καταναλώνονται από τα φυτά, και μάλιστα μπορεί να χρειαστεί και να ρίχνουμε ακόμη περισσότερα.. Το σε ποια κατηγορία ανήκεις, θα στο πει το τεστάκι NO3.. Αν λοιπόν έχεις ΝΟ3=0, και έχεις πρόβλημα με την ανάπτυξη κάποιων φυτών, δοκίμασε να το βγάλεις.. Ίσως να μήν κάνει και τίποτα.. Αλλά και πάλι, μπορείς στη θέση του να βάλεις κάποιο άλλο υλικό, π.χ. μπλε σφουγγαράκι με πιο λεπτές τρύπες..

- Ο υαλοβάμβακας (ή ορθότερα, όπως λέει και ο delta66, filter pad - υαλοβάμβακας κανονικά είναι ένα μονωτικό υλικό), τέλος, είναι εκεί για να μαζεύει ό,τι έχει απομείνει και να προστατεύει την αντλία σου.. Αυτόν θεωρητικά μπορείς αν δεις ότι γέμισε να τον ξεπλύνεις στη βρύση.. Εγώ θα τον αντικαθιστούσα, δεδομένου και του χαμηλού κόστους του.. Κάθε πότε? Σπανίως λογικά.. Την περισσότερη βρώμα θα την τραβάει το σφουγγάρι από πάνω..

- Τέλος, τύρφη χρησιμοποιούμε για να μαλακώσουμε το νερό και να ρίξουμε το pH.. (ανάλογα με το αν απαιτείται αυτό από τα ψάρια σου) Απελευθερώνει πρακτικά διάφορα οξέα στο νερό, και οι ιδιότητές της εξασθαινούν με τον καιρό.. Απ'ότι διαβάζω (δεν έχω χρησιμοποιήσει), την αντικαθιστούν ανά 2-4 εβδομάδες.. Στο δείχνουν οι μετρήσεις του pH, οι οποίες θα σου υποδείξουν επίσης την ποσότητα που πρέπει να χρησιμοποιείς..
Δεδομένου ότι ίσως χρειάζεται αλλαγή πιο συχνά από ότι ο υαλοβάμβακας, εγώ θα την έβαζα μάλλον πάνω πάνω, πάνω από το siporax και το μπλε σφουγγάρι σου..

Αυτά..
Πιο συνολικά & εμπεριστατωμένα δε μπορούσα!

Υ.Γ. Sorry για άλλο ένα μακροσκελές post, αλλά με προκάλεσε!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01946 seconds with 11 queries