Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 13-11-08, 23:19
egohome Ο χρήστης egohome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Επειδη εχω καταμπερδευτεί με τις απαντήσεις, ετοιμασα ενα σχεδιο του εσωτερικου φίλτρου του ενυδρείου (80lt απο carrefour)


Το νερό εισέρχεται στο φίλτρο και περνάει πρωτα απο το μακαρόνι. Το μακαρόνι, απ' ό,τι ξέρω δεν το αλλαζουμε ποτέ.
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο το μπλε σφουγγάρι Juwel Filter Sponge Coarse (αυτο καθε πότε το αλλαζουμε? νομιζω πανω στο κουτί ανέφερε κάθε μηνα).
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο το πράσινο σφουγγάρι Juwel Nitrate Removal. Εδω παλι μπερδευτηκα απο τις απαντησεις σας. Αυτο το σφουγγάρι αν εχω φυτά, πρεπει να το αφαιρέσω? Και το nitrate πως θα αφαιρείται απο το νερό? Αν μπορει καποιος να γινει πιο σαφής πανω σε αυτο το θέμα...
Μετά το νερό περνάει απο τον υαλοβάμβακα. Αυτο το αλλάζω καθε 2 εβδομάδες. Καλά ειναι? πρεπει να κανω κατι αλλο?
Στην συνέχεια το νερό περνάει απο την τύρφη (την αλλάζω καθε 3 μήνες)
Και μετα το νερό περνάει απο την αντλία και ξαναβγαίνει στο ενυδρείο.

Μπορεί καποιος να απαντησει συνολικά και εμπεριστατωμένα αν η σειρα των φίλτρων ειναι σωστή, αν πρεπει και γιατι να αφαιρεθεί το πράσινο σφουγγάρι Juwel Nitrate Removal και γενικα καθε ποτε αλλαζουμε τα σφουγγάρια, τον υαλοβάμβακα και την τύρφη...

Ισως μια τετοια απαντηση να γινει κανονας και για αλλους που εχουν τις ιδιες απορίες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries