Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #68  
Παλιά 06-11-08, 01:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Λοιπον, ευχαριστω ολους οσους μπηκαν στον κοπο να ριξουν μια ματια στο ενυδρειο μου και να το σχολιασουν.
Να πω οτι τα πραγματα δεν ειναι ροδινα και το ενυδρειο θελει πολυ χρονο ,παρατηρηση και εχει εξοδα. Παλευω να βρω την ισορροπια και με 12 ωρες φωτοπεριοδο και φουλ προσθεση λιπασματων,νιτρικων και φοσφωρικων απο την πρωτη κιολας μερα, αυτο δεν ειναι και τοσο ευκολο.
Μερικες αλγες στο πισω τζαμι και η συμπεριφορα των "απαιτητικων" φυτων ειναι οι δεικτες που μου λενε και με καθοδηγουν τι να κανω. Μετρησεις δεν κανω πλεον γιατι δεν εμπιστευομαι απολυτα την ακριβεια των υγρων τεστ. Π.χ. μετρηση νιτρικων την ιδια στιγμη: 3 διαφορετικα τεστ (JBL-Tetra-Sera)..3 διαφορετικες τιμες.
Τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι αν υπαρχει το απαραιτητο υψηλο ποσοστο CO2 , ενισχυεται η αναπτυξη και η φωτοσυνθεση των φυτων σε τετοιο βαθμο που αν υπαρχουν τα απαραιτητα μακρο- και μικρο- στοιχεια,ακομα και σε πλεονασμο,(αλλα σε ισορροπημενη αναλογια) η αλγες υποχωρουν και αν οι παραμετροι κρατουνται σταθερες,τελικα εξαφανιζονται εντελως. Αυτα λειτουργουν για μενα και ειναι προσωπικη αποψη. Καποιος αλλος μπορει να διαφωνησει και να ακολουθησει αλλη στρατηγικη λιπανσης.
Και για οσους ρωτησαν κατι:
@alexinio: Οι moss που εχω ειναι Java,willow,triangle. Και τα βρυοφυτα Pelia και mini pelia(riccardia) η οποια αναπτυσσεται ποολυυ αργαα, αλλα ειναι πανεμορφη.
@andreas301: Να το κανω βιοτοπικο Ασια, αλλα με τι καρδια να πεταξω απο μεσα την Nesaea που ειναι απο Αφρικη Απο ψαρια θα βαλω κι αλλα ασιατικα μικροσωμα ειδη.
@Theodor72: Ναι το ηξερα για τους sae και την moss. Μαλιστα ο ενας sae ηταν του kill bill και ειναι αυτος που του εκανε την ζημια στην triangle moss.
Στο δικο μου δεν εχουν τετοιες τασεις αφου φαινεται οτι προτιμουν τα κατεψυγμενα bloodworms και τις mysis ,τις artemia ,καθως και μια ποικιλια απο 5-6 ξηρες τροφες ακομα που ταιζω.Ουτε αλγες πολυτρωνε, αλλα δεν τα πηρα για καθαριστες ουτως η αλλως.Τον καθαρισμο τον εχουν αναλαβει οι γαριδες που ειναι πολυ πιο αποτελεσματικες και σκεφτομαι να παρω καμια 10ρια amanο ακομα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries