Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-10-08, 11:29
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Καλημερα και απο μενα.και εγω πιστευω οτι το co2 οχι μονο δεν θα σου ειναι υπερβολη, αλλα θα βοηθησει και παρα πολυ στα φυτα σου.
η πατεντα με το μπιμπερο ειναι πολυ καλη.την δοκιμασα και εγω με πολυ καλα αποτελεσματα.ωστοσο την αφησα τελικα γιατι η ολη συσκευη επιανε αρκετο χωρο, επειδη το δικο μου ενυδρειο ειναι μονο 55 λιτρα.στο δικο σου δεν νομιζω να ισχυει αυτο.
τελικα κατεληξα στο να βαλω το σωληνακι στην εισοδο του εσωτερικου φιλτρου.βεβαια επειδη στην αρχη εχανα φυσσαλιδες απο τις χαραμαδες που ειναι στη βαση του φιλτρου ,εκανα το εξης.εχω τα φιλτρα magi resun.ανοιξα τρυπουλες στο κεντρο στα σφουγγαρια για να περασει απο μεσα το σωληνακι ετσι ωστε να μπορεσει να ανεβει πιο ψηλα μεσα στο φιλτρο.ετσι τωρα δεν διαφευγουν φυσσαλιδες απο τη βαση του φιλτρου και εχω πολυ καλυτερη διαχυση.επισης ανοιξα και μια τρυπουλα στα πλαγια του φιλτρου ,προς τη βαση, για να μπει το σωληνακι.
βεβαια να πω οτι τα φιλτρα παρουσιαζουν το φαινομενου του ξενερισματος σε καποιο βαθμο.το magi 200 επειδη ειναι πολυ μικρο το παρουσιαζει καπως πιο εντονα απο το 380 οπου ειναι σαφως μειωμενο.οι πολυ μικρες φυσσαλιδες που βγαινουν ομως διαχεονται πληρως.
επισης ,οπως ειπε και ο φιλος xontros, το diy απο εδω και περα το χειμωνα εχει προβλημα λογω μειωμενης λειτουργια.πρεπει να ειναι κοντα σε καμια πηγη θερμοτητας.
παντως σε οτι λυση και να πας το co2 πιστευω οταν χρησιμοποιειτε λογικα, μονο καλο κανει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01520 seconds with 11 queries