Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 14-10-08, 11:33
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μπλεχτει, καλεσα σημερα τηλεφωνικα καταστημα με λαμπες στην Α.Γλυφαδα και μου ειπαν οτι εχουν λαμπα Τ5 120εκατοστα και μαλιστα δυο διαφορετικους τυπους με διαφορετικη ισχυ ο καθε ενας, κοστος περιπου 5-6 ευρω η μια
Φυσικά και υπάρχουν δυο διαφορετικοί τύποι Τ5 στο 1,20 (για την ακρίβεια 1,15),
η πρώτη είναι η ΗΟ (High Efficiency) στα 28W και
η δεύτερη είναι η ΗΕ (High Output) στα 54W...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
πηρα και ενα αλλο καταστημα που βρισκεται στο Ν.Κοσμο οπου ο ανθρωπος επεμενε οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Τ5 120εκ., οσο και να προσπαθησα να του εξηγησω οτι υπαρχουν εναλλακτικοι μικροι κατασκευαστες η φασοναδες που φτιαχνουν ειδικα προιοντα, επεμενε εντονα πως δεν υπαρχουν καθολου (δηλαδη οι λαμπες του ενυδρειου μου δεν υπαρχουν, θα τρελαθω)
Το πιο πιθανό είναι πως εκείνος μίλαγε για την ακριβή διάσταση των Τ5 στο 1,15m και όχι στο 1,20m...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Petran22 Εμφάνιση μηνυμάτων
...
και γω ψαχνω να βρω τ5 στο 1.45 80w για φυτα.εδω προαστια κανεις δεν εχει αλλα και στην αλεξανδρας που ρωτησα επεμενε ο πετσοπας οτι δεν υπαρχει σιλβανια η καμια αλλη επωνυμη μαρκα.....(εαν δεν κανω λαθος στην αβυσσο πηγα)
και οτι βγαινουν μονο σε 1.20!!
το παιδι (αποτι και μου εχουν πει κιολας) μου φανηκε να το ξερει το αθλημα και ηταν και πολυ εξυπηρετικος...
αλλα οτι και να ελεγα,μου ελεγε δεν υπαρχει περιπτωση...
δεν εχω ψαξει καπου αλλου εκτος απο 2-3 πετ.
και το μονο που βρηκα ειναι μια jbl 80w με φασμα πρασινοκιτρινο.(ξερει κανεις εαν ειναι καλη??)
και που μπορω να βρω (αθηνα-κεντρο) σιλβανια η καμια αλλη καλη κατα τη γνωμη σας σε αυτα τα cm και Watt???
Ευχαριστω.
Στις επώνυμες εταιρείες του χώρου που έχουν λάμπες για φυτά (Osram Fluora, Sylvania Grolux) δεν διατίθενται σε Τ5, παρά μόνο σε Τ8...τουλάχιστον στην Ελλάδα.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 10 queries