Θέμα: 30 ΛΙΤΡΑ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 03-10-08, 10:23
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή θα πρέπει να εξηγήσεις σε όλους ότι έχεις το Tetra Aquart 30l με το ενσωματωμένο φίλτρο Easy Crystal το οποίο χρησιμοποιεί έτοιμες κασέτες φίλτρου με ενεργό άνθρακα ή χωρίς. Αυτές οι κασέτες δεν πλένονται αλλά αλλάζουν ανάλογα με την ιχθυοφόρτιση. Η εταιρεία προτείνει μια φορά το μήνα. Σε κάθε αλλαγή όμως χάνεις τη βιολογία σου. Η εταιρεία βασίζεται στο ότι η βιολογία του ενυδρείου σου δεν στηρίζεται μόνο στο φίλτρο αλλά και στα υπόλοιπα υλικά που έχεις καθώς και τα φυτά σου. Ούτως ή άλλως αυτή η σειρά ενυδρείων δε συστήνεται για πολλά ψάρια ή μεγάλα ψάρια (χρυσόψαρα) αλλά για γαρίδες και το πολύ πολύ κανένα κοπαδόψαρο όπως νέον, κάρντιναλ, ροδόστομους. Επειδή έχω το ίδιο 20λιτρο εδώ και 3 χρόνια και το πρώτο διάστημα είχα κι εγώ προβλήματα, θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο eheim ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσες να το γεμίσεις με λίγα υλικά από το μεγάλο σου ενυδρείο και να ησυχάσεις μια και καλή. Αν πάλι μπορείς να κόψεις το καπάκι μπορείς να βάλεις ένα μικρό κρεμαστό εξωτερικό φίλτρο το οποίο πάλι θα γεμίσεις με υλικά από το μεγάλο ενυδρείο (εγώ αυτό έκανα κι έβαλα ένα ang on Aquaclear 150). Θα ξενοιάσεις πραγματικά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01421 seconds with 10 queries