Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #318  
Παλιά 03-10-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Επιπλέον,πρόσθεσα και μερική ακόμα Christmass moss η οποία αναπτύχθηκε πολύ καλά και έχει καταλάβει την περιοχή πάνω από τα spraybars και αναπτύσσεται πλούσια μέχρι την επιφάνεια του νερού!Η moss πάνω στα ξύλα έχει επίσης αναπτυχθεί καλά και έβαλα και άλλη σε κατάλληλα μέρη των ξύλων που δεν είχα βάλει μέχρι στιγμής...
Επίσης πρόσθεσα ένα κομμάτι βλαστού από Solanum muricatum,κοινώς ένα νοτιοαμερικάνικο φυτό κοινώςγνωστό ως pepino το οποίο μου χάρισε ένας φίλος όταν πήγα λίγο Κεφαλονιά το καλοκαίρι...Το φυτό αυτό τα πήγε θαυμάσια μέχρι στιγμής,βγάζοντας ρίζες από παντού και μεγαλώνοντας τόσο από το κανονικό κέντρο ανάπτυξης του,όσο και από αρκετά κλαδάκια που έβγαλε! Μάλιστα,μέσα στο τόσο λίγο χρονικό διάστημα που το έχω,άνθισε και κιόλας(δεν το πήρα ούτε με την παραμικρή υποψία μπουμπουκιών...Τα έβγαλε μάλιστα αφότου αναπτύχθηκε μερικά εκ. πρώτα...)και από το μοναδικό λουλούδι που γονιμοποίησα τεχνιτά,μεγαλώνει μάλιστα και 1 φρούτο!!! Θα έχει πολύ πλάκα αμα δω κάποια στιγμή ένα pepino να ωριμάζει πάνω από το ενυδρείο και έπειτα να πέσει στο νερό μόλις ωριμάσει,οπότε και θα το περιποιηθούν οι pleco μου!!!Από την παραγωγή στην κατανάλωση θα είναι!!!
Επιπρόσθετα,μετέφερα επιτέλους και τον 2ο Baryancistrus demantoides μου στο 2μετρο Το είχα βρει και τον είχα πάρει λίγες μέρες πρωτού φύγω για διακοπές το καλοκαίρι,σε μια επίσκεψή μου στο Water Inn για τροφές,όπου ενώ κοίταζα λίγο τους pleco,βλέπω απρόσμενα και έναν τελειταίο Baryancistrus από την εισαγωγή που είχα πάρει και τον πρώτο μου ενώ πίστευα οτι μετά από τόσο καιρό θα είχαν τελειώσει!!! Είχε αρκετά μέρη των πτερυγίων του να αναγεννήσει αλλά τα έφτιαχνε ήδη με άψογο τρόπο και οπότε τον πήρα με το που τον είδα!!! Όταν τον έφερα σπιτι,ημουν έτοιμος να τον βάλω κατευθείαν στο 2μετρο αλλά μετά από προσεκτική εξέταση για να βεβαιωθώ οτι είναι πλήρως εντάξη από υγεία,είδα μια μικρή μαύρη κουκίδα 1mm κοντά στο anus του,το είδος των μαύρων σημαδιών που είχε και ο Blue eye μου και γιαυτό τον έβαλα στη καραντίνα μέχρι να γυρίσω από τις διακοπές καθώς αυτό δεν ήταν απειλή για τη ζωή του...Όταν γύρισα,του έκανα θεραπεία με Preis Coly για να το δοκιμάσω καθώς είναι το μόνο αντιπαρασιτικό από 100% φτσικά συστατικά και είπα μιας και αυτό δεν απειλούσε τον pleco μου,να το δοκιμάσω να δω αποτελεσματικότητα καθώς υποτίθεται οτι είναι λιγότερο βλαβερό για τα ψάρια...Ακολούθησα τις οδηγίες με την επαναληπτική θεραπεία που λένε καθώς και το μούλιασμα της τροφής στο φάρμακο και έκανα τελικά μια αλλαγή νερού που ήθελα να κάνω πρωτού τον μεταφέρω,την προηγούμενη βδομάδα(δεν την αναφέρουν οι οδηγίες,απλά ήθελα οι συνθήκες της καραντίνας να έρθουν πιο κοντά στου 2μετρου...) και τον μετέφερα τη Δευτέρα που μας πέρασε στο τελικό του σπίτι!!! Τον κοίταξα στη σακούλα που τον είχα και η μαύρη τελεία είχε φύγει!!! Μια χαρά!!! Ευτυχώς δεν τον έχουν πειράξει μέχρι στιγμής...Ο άλλος μου Baryancistrus έχασε δυστυχώς όλο το πάνω μέρος της ουράς του,έως πολύ κοντά στη βάση της Ευτυχώς έχει ήδη φτιάξει ένα μεγάλο μέρος της ζημιάς μέσα σε κάτι παραπάνω από βδομάδα, έφτιαξε τη ζημιά μέχρι σχεδόν την μέση της καμπύλης της ουράς αλλά θα χρειαστεί ακόμα κανα δυο βδομάδες μέχρι να είναι όπως ήταν Ευτυχώς μέχρι στιγμής φαίνεται να την φτιάχνει ακριβώς όπως ήταν και οπότε ελπίζω πως δεν θα φαίνεται αυτός ο παλιός τραυματισμός στο μέλλον...

Αυτά ήταν όλα μεχρι στιγμής νομίζω
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02097 seconds with 11 queries