Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 30-09-08, 08:56
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Για να εξηγήσω και πλήρως πως έχει η ιστορία. Ενα παιδάκι 16 χρονών έχει δύο χρυσόψαρα και θέλει να τους πάρει γυάλα με 50 ευρό. Επειδή του λέω δεν θα πάρεις κατι τόσο αξιόλογο σε αυτά τα λεφτά να σου βάλω αλλα 50 εγω και να πάρεις ενα ενυδρειάκι στα 100 ευρό καινούργιο και την επιταγή να την κρατήσω. Εχω να του δώσω διακοσμητικα κλπ που θέλει να βάλει απο το παλιό μου ενυδρείο που δεν τα θέλω πια...οποτε με την δωροεπιταγή θα παρω το φίλτρο καινούργιο στην τιμή που θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο. Για αυτό μου μπήκαν ιδεές να βάλω εξωτερικό φίλτρο. Αλλωστε το 125 το έχω παροπλήσει αρκετά (Co2, controller, αυτόματη αναπλήρωση, eliwell). Αξίζει αυτή η κίνηση? Δηλαδή να πάρω κάποιο εξωτερικό φίλτρο με 50- 60 Ευρό? Αν ναι...



1) προσωπικά σκεφτόμουν ή το EHEIM 2215 (τιμή 110 με βρυσακια) ή το ΕΗΕΙΜ ECCO 2236 (126 Ευρο) ή το 2213 (με βρυσάκια 77Ευρό) - Τιμές ελλάδας.
Βέβαια το πρώτο το δίνουν απο ότι βλέπω για περισσότερα λίτρα 350 ενω το ECCO για 300 το 2213 είναι καλό αλλα το φοβάμαι εξαιτίας της υψομετρικής διαφοράς. Μάλλον είναι πιο δυνατό φαντάζομαι το classic. Τωρα μεταξύ ecco και classic δεν ξέρω τις διαφορές...και πιο είναι καλύτερο.

Η αλήθεια είναι οτι θέλω να βάλω μερικά ψαράκια ακόμα γιατι είναι πολυ άδειο το ενυδρείο μου...μόνο φυτά εχω...!

2) τέλος επειδή δεν ξέρω πώς τα φέρνει ο καιρός σκεφτόμουν να έπαιρνα ενα φίλτρο ώστε εαν πάω αργότερα σε μεγαλύτερο ενυδρείο να μην το πετάξω...αλλα μην είναι και τραγικά μεγάλο για το 125 αρι μου γιατι είναι φυτεμμένο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01364 seconds with 11 queries