Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 24-09-08, 09:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στο 60αρι μου εχω το 2213 και ειμαι κατι παραπανω απο ικανοποιημενος...απλα τα σπαει το συγκεκριμενο φιλτρακι
για να μην εχεις εντονη ροη ανοιγεις κ αλλες τρυπες στο spaybar και εισαι jet.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και ποιο "ανώδυνοι" τρόποι να μειώσεις την ροή στο 2213.
α) Στρέφεις την έξοδο του spray bar προς το τζάμι
β) Αφαιρείς την "τάπα" του spray bar .
Στην πραγματικοτητα με αυτους τους τρεις τροπους δεν μειωνεις τη ροη αλλα την πιεση.
Η ιδια ποσοτητα του νερου γυριζει την ωρα.
Εχω δοκιμασει και τους 3 τροπους.
Με το πρωτο (ανοιγωντας τρυπες στο κατω μερος του spraybar μειωσα την πιεση του νερου που πεταγεται προς μια κατευθυνση στο ενυδρειο, σηκωνοντας "κυμα" και την μοιρασα και σε αλλες κατευθηνσεις κερδιζοντας παραλληλα καλυτερη κυκλοφορια.

Για να μειωσεις τη ροη το κανεις απο τα βανακια (στο δικο μου φιλτρο απο το ρυθμιστη ροης)

Δυστυχως δεν εχω προχειρη φωτο απο το spraybar με τη θεση των νεων τρυπων.
Περιγραφικα : τις ανοιξα με τρυπανακι (θα μπορουσα και με την καυτη μυτη του κολλητηριου) σε γωνια 90 μοιρες με τις κανονικες.
ΦΩΤΟ (παραδειγμα με το φιλτρο 2026) που δειχνει τις κατευθυνσεις του νερου.
http://i225.photobucket.com/albums/d.../bP7110036.jpg
Η εισοδος του φιλτρου (μπαστουνι) ειναι απο την αντιθετη πλευρα και χαμηλα.
Ειδα μεγαλη διαφορα και στην καθαριοτητα του βυθου.
Δοκιμασε το, στη χειροτερη να χαλασεις ενα spaybar ή στην καλυτερη να κερδισεις καλυτερη φιλτρανση

-------------------------
To 2213 ειναι μεγαλο μεν για τα λιτρα αυτα αλλα αναλογα το ειδος του ενυδρειου και αν χρειαζεσαι χωρο για βιολογικο περισσοτερο απο το 1,3 λιτρα του 2211, θα μπορουσε να γινει συνδυασμος "κομπινων".
Μερικη μειωση ροης απο τα βανακια και εξτρα τρυπες στο spraybar για μειωση της πιεσης.

ΥΓ αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archparam/2232 Το εχει καποιος να μας πει εντυπωσεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 24-09-08 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries