Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 12-09-08, 19:35
Axairontas Ο χρήστης Axairontas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Περιοχή: Xolargos / Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Πρόβλημα Με Γλείφτες

Έχω 1 ενυδρείο 60lt εδώ & 9 μήνες.Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το "βρω" έχασα ψάρια κυρίως λόγω δικιάς μου ασχετοσύνης. Το πρόβλημά μου πλέον είναι ότι μέσα στους 9 μήνες είναι η δεύτερη φορά που χάνω Γλείφτη. Τα συμπτώματά του είναι απώλεια ισορροπίας και η διακοπή της σύτισσης.Τις μετρήσεις μου τις κάνω με τα υγρά tests της Sera.Όλες οι ενδείξεις είναι φυσιολογικές και αν κάποια ξεφύγει εύκολα την θέτω υπό έλεγχο.Η μόνη μέτρηση την οποία δεν μπορώ να κατεβάσω με τίποτα είναι τα νιτρικά (25-50 συνέχεια σταθερή τιμή).Μήπως αυτή είναι η αιτία που χάνω τους Γλείφτες μου?Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι ο δεύτερος Γλείφτης αγοράστηκε γκρι με κίτρινα στίγματα και τους τελευταίους 2 μήνες έχει γίνει κατάμαυρος.Από το κατάστημα Fish Only, που από ότι ξέρω είναι μια εξειδικευμένη αλυσίδα, μου είπαν ότι το σκούρο χρώμα σημαίνει υγεία & ο φόβος υπάρχει όταν τα χρώματα αρχίζουν να ξεθωριάζουν.Κάτι βέβαια που δεν βλέπω να ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.
Σας παρακαλώ δώστε ένα χέρι βοηθείας, γιατί είναι κρίμα να χάνω ψάρια τσάμπα και βερεσέ, πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που φαντάζομαι είναι σε όλους συμπαθείς γιατί δεν είναι ένα απλό ψάρι αλλά ένα σημαντικό εργαλείο για όλα τα ενυδρεία.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01476 seconds with 10 queries