Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 10-07-08, 07:18
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το έβγαλα λοιπόν, και έχω:
- πρώτο υλικό, το filter pad, που κρατάει όλη τη μπίχλα, φυλλαράκια, ακαθαρσίες, σκόνη κ.τ.λ. και το αλλάζω κάθε εβδομάδα.. (μπορείς και να το πλένεις αλλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό)
- μετά το χοντρό και το λεπτό μπλέ σφουγγάρι (με τη σειρά που τα γράφω), που λειτουργούν και σα μηχανικά και σα βιολογικά..
- τέλος, 1 λίτρο sera siporax.. (σε φίλτρο CompactH, του Rekord 70), σε μεγαλύτερα φίλτρα θα χωράει περισσότερο..
Το filter pad το αλλάζω κι εγώ απ'την πρώτη εβδομάδα σε κάθε αλλαγή νερού, όπως τό'πες φίλε μου, δεν κοστίζει τίποτα όταν η 5άδα πωλείται στα 2 περίπου ευρώ και σε βγάζει για κάτι περισσότερο από ένα μήνα !

Μετά τις χτεσινές απαντήσεις σκέφτηκα ν'αλλάξω το φίλτρο του άνθρακα με sera siporax βάζοντάς το σε διχτάκι της sera αλλά αυτό που ανάφερες για το πράσινο σφουγγάρι με έβαλε σήμερα σε σκέψεις πάλι, σε ένα όχι και τόσο πυκνοφυτεμένο ενυδρείο (με αρκετά φυτά όμως-περίπου όπως το δικό σου!) και με κανονική ιχθυοφόρτιση τι θα έκανες στη θέση μου ; Λογικά θα πρέπει να το αφήσω ως έχει αφαιρώντας μόνο τον άνθρακα αλλά μια επιβεβαίωση από κάποιον πιο έμπειρο που το έχει ψάξει τόσο βαθειά το θέμα θα με έβγαζε απ'τα περιττά άγχη των πρώτων -άντα !

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries