Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 31-05-08, 12:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβό πάνο, αντε να τα δω και απο κοντά καπια στιγμή... με τον μεγάλο γιατι δεν του βρήσκεις ενα τέρι, να βγάλεις και μεγάλα?
αν διαβασεις τα παραπανω θα δεις οτι το πτηνο εχει ταιρι...(εμενα)...

επισης στα πουλια αυτα το φυλο ξεχωριζει μονο με τεστ dna και πρεπει και να εξετασω τον δικο μου για να ειμαι 100% σιγουρος (ενδειξεις εχω οτι ειναι αρσενικο οχι αποδειξεις) και δευτερον να βρω καποιον εκτροφεα που θα δεχθει να κανει τεστ dna πριν μου το πουλησει...ωστε να βρουμε θηλυκο..δε μπαινουν πολλοι σε αυτη τη διαδικασια γιατι θα πρεπει να εξετασουν πουλια μεχρι να βρουν θηλυκο...
αν συνυπολογισεις και το γεγονος οτι εψαχνα μηνες το συγκεκριμενο ειδος και το βρηκα τελικα στη ροδο (30 ωρες ταξιδι εν πλω εκανε το γιαβρι μου )..καταλαβαινεις ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει και μονο ενα ταιρι...
επισης αν θες να κανεις αναπαραγωγη αυτων των πουλιων θες και τον αναλογο χωρο...ειμαι στα ενοικια...αν εχω αυλη σε μελλοντικα δικο μου σπιτι εκει θα γινει σιγουρα και ενα μικρο πτηνοτροφειο για αναπαραγωγη πιο μεγαλοσωμων ειδων...
βλεπεις στις φωτο τα μικρα σε τι κλουβι ειναι..στο υψος μου..και παλι ισα-ισα μπορουν και πετουν....σκεψου για πιο ογκωδη πουλια..

αν τελικα του επαιρνα ενα ταιρι για αναπαραγωγη θα συμβουν 2 τινα...
α. θα το εξορισει και ισως με βιαιο τροπο γιατι θεωρει ταιρι του εμενα και το αλλο παρεισακτο....
β. αν φερνω τα πουλια σε επαφη σταδιακα και δεχθουν το ενα το αλλο....1ον..θα χασω το φιλαρακο μου (θα αφοσιωθει στο νεο ταιρι και θα απομακρυνθει απο το παλιο-εμενα) και 2ον αν προσπαθησουν να αναπαραχθουν οι πιθανοτητες ειναι μικρες...γιατι τα πουλια αυτα εξημερωνονται πολυ μικρα και δεν εχουν παρει τα καταλληλα μαθηματα απο τους γονεις ουτε εχουν δει αλλα πουλια..και η μαθησιακη ικανοτητα στους παπαγαλους ειναι πολυ ανεπτυγμενη και απαραιτητη...
γιαυτο οι εκτροφεις ψαχνουν κυριως αγρια πουλια για αναπαραγωγη ωστε να εχουν καλες πιθανοτητες επιτυχιας...

για ολα τα παραπανω...δε νομιζω οτι θα το κανω ποτε...

υ.γ. για να τα δεις ελα για καφε..οποτε θες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01568 seconds with 11 queries