Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #262  
Παλιά 19-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ theofilos!
Το ενυδρείο παραγγέλθηκε μαζί με πολλά άλλα πράγματα(sump,holding tank,βάση,υπερχείληση)και επομένως δεν ξέρω πόσο θα πήγαινε μόνο του...Δεν έχω αναλυτικά πόσο κόστισε το καθένα αλλά όλα μαζί και οπότε δεν σε βολεύει...

Σε ευχαριστώ πολύ tasinio

Ε, αν είναι έτσι μην σου χαλάσω το χατήρι,το γέμισμα ξεκινά!!!

Και τώρα το γέμισμα...
Το ενυδρείο για να αρχίσω να το λειτουργώ για πρώτη φορά,το έπλυνα 5 ή περισσότερες φορές(γέμισμα και άδειασμα... ) για να φύγε οτιδήποτε μπορεί να είχε αλλά και για να πλύνω τα 80+kg άμμου που έβαλα Έπειτα από όλα αυτά τα πλυσίματα,άφησα το νερό να σταθεί για 3 μέρες και έπειτα το ξαναάδειασα και το γέμισα για να απομακρύνω και οτιδήποτε κακό μπορεί να είχαν απορροφήσει τα ξύλα...Καθυστέρησα παραπάνω όμως να το κάνω αυτό(το έκανα στις 5 αντί για τις 3 που είχα προγραμματίσει...) λόγω του υδραυλικού που άλλοτε δεν έλεγε να έρθει και άλλοτε δεν τέλειωνε τη δουλειά...(ήθελα να μου βάλει μια παροχή νερού στη βάση του ενυδρείου...)
Γεμίζωντας την δεξαμενή για πρώτη φορά,πλυμμήρισα λιγάκι... Η μεγάλη αντλεία Tunze είχε σοβαρή διαρροή...Οπότε σταμμάτησα το γέμισμα,άδειασα το τελευταίο διαμέρισμα του sump,το ''έφτιαξα''και προσπάθησα ξανά...Τα ίδια πάλι και οπότε πάμε πάλι από την αρχή...Τέλος πάντως,πήρε πολύ πειραματισμό μέχρι να καταφέρω να φτιάξω τη διαρροή καθώς η Tunze στην αντλεία της αυτή έχει ένα σύστημα που αν το σφίξεις λίγο,στάζει,αν το σφίξεις πολύ,πάλι στάζει καθώς φεύγει το λάστιχο από τη θέση του και μετά γίνεται χαμός με τα νερά...Έπειτα ξεκίνησα τις αντλείες και είδα οτι η επιστροφή τηςTunze έσταζε και αυτή Και μέσα σε λίγα λεπτά,η υπερχείληση η ίδια άρχισε να στάζει από από τη μια γωνία 90μοιρών της...Όπως καταλαβαίνεται,είχα μια πολυάσχολη μέρα τότε,έτρεχα και δεν προλάβαινα να φτιάχνω τις διαρροές... Ξέστησα όλες τις εννώσεις μου και έβαλα πολύ παραπάνω Teflon από πριν για να είμαι σίγουρος πως δενν θα ξαναστάξουν από πουθενά...Όσο για την υπερχείληση,κατάφερα να τη γυρίσω άλλη μια στροφή τη γωνία της και ή διαρροή φτιάχτηκε... Είναι εντελώς σφιχτή πλέον!
Φυσικά,οι φωτό δεν έλλειψαν από το γέμισμα του ενυδρείου αλλά δυστυχώς δεν έβγαλα πάρα πολλές γιατί μου τέλειωσαν οι μπαταρίες και επίσης έτρεχα συνέχεια για να φτιάχνω τις διαρροές και να μαζεύω τα νερά...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas G. : 19-05-08 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 10 queries