Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 16-05-08, 21:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Το βλέπω αυτό το θέμα τόσες μέρες και προσπαθούσα να μην γράψω, αλλά δεν αντέχω άλλο.
Παλιότερα μου ήταν εύκολο να κάνω ευθανασία σε ψαράκια που ήταν σε άθλια κατάσταση, στα όρια του θανάτου (με την μέθοδο της κατάψυξης).

Αλλά,
το μεγάλο σάββατο το μεσημέρι, το καμάρι του ενυδρείου μου, ο αγαπημένος μου πλέκο ( 22cm ) άρχισε να μην κολυμπάει σωστά, να κάνει τούμπες, να κάθεται ανάποδα στον βυθό κλπ περίεργα.
Τον είχα αγοράσει πριν 7-8 χρόνια περίπου σε μέγεθος 2 cm.
Το μόνο που σκέφτηκα ήταν να πάρω τηλέφωνο 2 φιλαράκια μου να τους πω ότι σβύνει ο φίλος μου....

Κάποια στιγμή που ήταν τούμπα προσπάθησα να τον επαναφέρω σε κανονική στάση, αλλά ξαναγύρισε ανάποδα.
Ούτε λόγος για ευθανασία, κάθισα δίπλα του σε μία καρέκλα και τον παρακολουθούσα.
Ήθελα να ρουφήξω μαζί του και την τελευταία πνοή, να του κάνω παρέα μέχρι να φύγει.
Μετά από λίγες ώρες πήγε και κάθησε κάτω από μία ανούμπια και η αναπνοή του πήγαινε όλο και πιό αργά μέχρι που σταμάτησε και άρχισε να χάνει το χρώμα του.
Ωωω φεύγει, φεύγει......φεύγει..............
Τράβηξα φωτογραφίες όταν κάθησε πεθαμένος με τα πτερύγια του μισάνοιχτα και βίντεο την ώρα που είχε την περίεργη συμπεριφορά, αλλά δεν τα είχα δει μέχρι τώρα που άρχισα να γράφω.

Δεν το πίστευα ποτέ ότι θα κλάψω για ένα ψάρι..........

Το βίντεο -> http://www.youtube.com/watch?v=JMI_GlyVGU8

Και από κάτω η φωτογραφία του όταν έφυγε.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη halvas69 : 16-05-08 στις 22:16
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01419 seconds with 10 queries