Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 14-05-08, 02:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexinio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας
Ότι πρόβλημα αντιμετώπιζα στο παρελθον λύθηκε.
Με την νέα ανασύνταξη των φυτών τώρα έχω ένα πολύ όμορφο και υγιές φυτεμένο ενυδρείο.
Έχω όμως μερικές ερωτήσεις...
α)αγόρασα απιονισμένο νερό για να μαλακώνω το νερό επειδή κόλλησα κάπου με την τύρφη.χρειάζεται να ρίχνω αντιχλώριο κατα την προσθήκη του στο νερό του ενυδρειου?Επίσης τι ph έχει περίπου?
β)Μπορείτε να μου προτείνεται ένα είδος ψαριού που να κοπαδιάζει γιατί δεν έχω δει προκοπή από τα penguin tetra.ή να μου πείτε τι μπορεί να φταίει...Έχω 7 από δαύτα και τις περισσότερες ώρες κάθονται στα φυτά και κυνιγιούνται ανα δυάδες ή τριαδες.
Λέτα να πρόσθετα άλλα 5-6?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
α)
Μετησεις με υγρα Api σε απιονισμενο απο Lidl
θερμοκρασια: 23C
pH: <6 (το μικροτερο που δειχνει ειναι 6, σε συνδυασμο με την ενδειξη του TDS υποθετω οτι ειναι πολυ πιο χαμηλο απο 6)
kH: <1
gH: ~1 ?? μπορει και 2 (δεν ειμαι σιγουρος με την αλλαγη του χρωματος του τεστ, απο την ενδειξη του tds αν πολλαπλασιασω τα 10 ppm Χ 0,056, βρισκω gH:0,5)
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 0
TDS: 10 ppm

Επειδη λοιπον το απιονισμενο ειναι πολυ μαλακο,οξυνο και χωρις ιχνοστοιχεια για το ενυδρειο σου θα πρεπει να κανεις μιξη με νερο της βρυσης.
Θα σου συνιστουσα να μετρησεις τις τιμες του νερου της βρυσης σου (αν δεν το εχεις κανει) για να ξερεις και γενικα τι νερο βγαζει και μετα με απλο υπολογισμο να κανεις την μιξη.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
αν το νερο της βρυσης σου εχει υποθετικα
pH 7,5
kH: 7
gH: 10
TDS: 170

και (εχω διαβασει) το pH του απιονισμενου 4.
kH: 0
gH: 1
TDS: 10

(12 λιτρα νερο νομιζω αλλαζεις?)
με 25% απιονισμενο και 75% βρυσης θα εχεις 3 λιτρα απιονισμενο και 9 λιτρα βρυσης
pH (4 Χ 25%) + (7,5 Χ 75%) = 6,6
kH: (0 Χ 25%) + (7 Χ 75%) = 5,25
gH: (1 Χ 25%) + (10 Χ 75%) = 7,75
TDS: (10 Χ 25%) + (170 Χ 75%) = 130

-Στο νερο της βρυσης ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αντιχλωριο, στο απιονισμενο οχι.

-Επισης το νερο της βρυσης, να ειναι με μιξη απο το θερμοσιφωνα για να βγει στη θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου και λιγο πιο ζεστο απο του ενυδρειου.
Μεχρι να κανεις τη μιξη κλπ θα κρυωσει και λιγο, μιξαρεις βαζεις θερμομερο, κανεις μετρηση pH για σιγουρα.
Την πρωτη φορα που θα το κανεις κανε ολες τις μετρησεις για εξακριβωση, μετα κανε μονο pH και αν δεν βρισκεις φυσιολογικη τιμη τοτε να "πονηρευεσαι" για λαθος τιμες και στις σκληροτητες.

Αν το κανεις μερικες φορες μετα θα παρεις το κολλαει και θα ειναι παιχνιδακι.
Αφου δεν εχεις να αλλαζεις πολλα λιτρα, δεν θα γεμισεις και με μπετονακια το σπιτι, αφου με ενα τετραλιτρο θα κανεις τη δουλεια σου και θα περισσευει και λιγο για να συμπληρωνεις για την εξατμιση του καλοκαιριου.

ΥΓ το TDS ειναι μετρηση αγωγιμοτητας του νερου.
Γινεται με ειδικο οργανο http://www.tdsmeter.com/


β) αν μπορεις να "αλλαξεις" τα ψαρια θα προτεινα Harlequin Rasbora
ειναι πολυ ισχυρο κοπαδι θελει ομως πανω απο 8... καλυτερα 10-12 για να τα δεις ακομα πιο καλα.
Ειναι πολυ κινητικα, μπροστα στο τζαμι συνεχως και δεμενα πολυ.
Μια φωτο απο τα δικα μου http://i225.photobucket.com/albums/d...006_resize.jpg
Εδω εχω εκτεταμενα πλανα απο το ενυδρειο που μπορεις να δεις καποιες στιγμες τη συμπεριφορα τους, αν και ειχαν καταλαβει τον παπαρατσι και "ειχαν το νου τους" http://www.youtube.com/watch?v=RxiZO5rtPGc
Επισης τους αρεσει πολυ να κανουν ντουζακι καθε φορα που αλλαζω νερο.
Του θυμιζει τα δυνατα ρευματα των ποταμιων που ζουν οταν ειναι ελευθερα (αν και δεν εχουν ζησει ποτε ετσι αλλα ειναι στο dna τους )
http://www.youtube.com/watch?v=pPxaJsglN1E

___
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02010 seconds with 10 queries