Θέμα: θολο νερο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-05-08, 19:51
thanos33 Ο χρήστης thanos33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2008
Περιοχή: καρδιτσα
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanos33 Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω και λιγο καιρο εχω προσεξει οτι το νερο στο ενυδρειο ειναι λιγο θολο.ειδικα οταν το χτυπαει ο ηλιος το βλεπεις καθαρα.και στα τζαμια επισης.αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα και πλυσιμο των φιλτρων.οι τροφες που δινω στα αγγελοψαρα ειναι οι tetra min και tetra pro.επισης σε καθε αλλαγη νερου που κανω το αντιχλωριο και την τυρφη τα βαζω με βαση τα λιτρα που αφαιρεσα η με τα συνολικα λιτρα του ενυδρειου?πχ για 120λ νερου μπαινουν 25μλ αντιχλωριο και τυρφη.εγω αυτο βαζω σε καθε αλλαγη.
για να απαντησω σε ολους,τα φιλτρα τα πλενω στο κουβα με νερο του ενυδρειου σκουπα βυθου δεν εχω απλα με το λαστιχο που βαζω μεσα τραβαω οτι εχει καθησει στο βυθο.η τυρφη ειναι σε υγρη μορφη,το φιλτρο ειναι εσωτερικο μονο με σφουγγαρια και ενα ανθρακα,το ενυδρειο τρεχει 4 μηνες τωρα και οσο για τον ηλιο το εχει χτυπησει σποραδικα λιγα λεπτα της ωρας.στο πετ σοπ μου ειπε οτι εχω αμμωνια και μου εδωσε το toxivec της sera,αλλα δεν το εριξα μεσα γιατι εδω διαβασα οτι μπορει να ειναι και βακτηρια.εκανα μια αλλαγη χτες εκοψα και το ταισμα και βλεπουμε.καθε συμβουλη δεκτη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01366 seconds with 11 queries