Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 03-05-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Δημήτρης Δ
Δημήτρης Δ Ο χρήστης Δημήτρης Δ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Δημήτρης Δ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη, και καλή Πρωτομαγιά (αν και πέρασε αυτή..)!

Είμαι στην Κω, και είπα να ενημερώσω για τα νεότερα..

Λοιπόν, το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο, 200x40x50, δηλαδή 400Lt μικτά.. Το βρήκα σε άθλια κατάσταση.. Μιλάμε για μηδενική συντήρηση επί τρία χρόνια.. Μάλιστα, στην αρχή ήταν 2 τα ενυδρεία, εκ των οποίων το ένα έσπασε και τα ψάρια (κάποια oscar βασικά πρέπει να ήταν) μεταφέρθηκαν στο άλλο, που ήταν κοινωνικό υποτίθεται, όπου φαντάζεστε τι ακολούθησε.. Άλγες, απίστευτες βρωμιές παντού, αλλαγές δεν έκανε κανείς για πολύ καιρό (τους είχανε πει λέει 3-4 δάχτυλα μια φορά το μήνα), αντιχλώριο άγνωστο το αν έμπαινε με τις αλλαγές, τα φώτα δεν ανάβανε, είχε μέσα μπόλικο χαλίκι κίτρινο, πράσινο, κόκκινο και μπλε, άπειρα ψεύτικα φυτά, καραβάκια, ναυάγια, φάρους, ό,τι σαβούρα φαντάζεστε, όλα γκρεμισμένα.. είχαν πετάξει μέσα και κάτι σαν φακελλάκια, δεν μπορώ να καταλάβω, φάρμακα μου είπε κάποιος, άγνωστο το τι μπορεί να ήταν.. και το χειρότερο: από ψάρια είχανε επιβιώσει: 2 common pleco που είχαν ξεπεράσει τα 30cm, 2 ancistrus στα 15 περίπου cm, 2 oscar (ετσι νομίζω τουλάχιστον, δεν τα πολυξέρω κι εγώ..) τεράστια, τα οποία είχαν σακατέψει ένα 3ο που βρισκόταν σε μια γωνιά μπαταρισμένο, πληγωμένο, με κομμένα πτερύγια και έχοντας χάσει όλα του τα χρώματα, καθώς και ένα 4ο ψάρι, μου είπαν ότι ήταν υβρίδιο από κάποιες κιχλίδες, σαν oscar έμοιαζε κι αυτό, με το οποίο επίσης στις λίγες ώρες που τα χάζεψα έπεφτε τρελό ξύλο!

Α! Επίσης αυτά έτρωγαν τροφή για χρυσόψαρα (άγνωστο το πότε και το πόσο..)!

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα όπως θα ήθελα, γιατί το ξενοδοχείο είχε πελάτες που κυκλοφορούσαν και δεν υπήρχε και πολλή άνεση.. Και υπήρχε και έλλειψη χρόνου, οπότε για κάποια πράγμτα θα με βρίσετε.. Ακολούθησα πάντως τη λογική ό,τι καλύτερα το όχι απόλυτα σωστό από την κατάσταση που επικρατούσε.. Πάντως, έγινε αρκετή δουλειά και βελτιώθηκε σημαντικά η κατάσταση.. Έβγαλα τα ψάρια, τα γύρισα πίσω στο μαγαζί, άδειασα το ενυδρείο, πέταξα όλη τη σαβούρα και τα χαλίκια, έπλυνα θερμοστάτες, σωλήνες φίλτρου, κ.τ.λ. και έβαλα μέσα φελιζόλ άμμο και πέτρες.. Δυστυχώς οι πέτρες που έβαλα δεν είναι αρκετές.. Σχηματίζουν κάποια βουνά μεν, δημιουργούν κρυψώνες, αλλά νομίζω θα μπορούσα και άλλο.. Θα μου πείτε να προσθέσω όταν θα ανεβάσω φωτογραφίες (όταν γυρίσω Αθήνα) αλλά αφενός το φοβόντουσαν εδώ για να μην έχουμε λέει ατυχήματα (να πω την αλήθεια το φοβήθηκα κι εγώ), αφεταίρου δεν είχα ούτε χρόνο, ούτε το χώρο γι περισσότερες εργασίες και πειραματισμούς.. Και δεν έβαλα και αρκετή άμμο φοβάμαι.. Πάνω από το φελιζόλ είναι γύρω στα 2-3cm μόνο.. Και δεν ήταν και το καλύτερο χρώμα, είναι ψιλοσκούρα, πιο ανοιχτή θα έδειχνε περισσότερο.. Πάντως σε σχέση με το πολύχρωμο χαλίκι, χίλιες φορές.. Όσο για την ποσότητα, το είχα κάνει μπάχαλο το ξενοδοχείο με τους πελάτες να περνάνε από μπροστά, και δε μπορούσα να κάνω αλλιώς.. Την επόμενη φορά που θα έρθω ελπίζω να τα διορθώσω και αυτά και να τη βελτιώσω την κατάσταση.. Εξάλλου υπάρχει προοπτική για νέο έπιπλο και μετακόμιση του ενυδρείου, οπότε θα ξαναέρθω και τότε ελπίζω να κάνουμε κάτι καλύτερο.. Τα βήματα πάντως που έγιναν είναι απίστευτα.. Μέρα με τη νύχτα!

Από πλευράς φίλτρου, δεν έκανα καμία μέτρηση, δεν ήθελα να πάρω τεστάκια που δε θα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ κανείς (εδώ το ξέρω, θα με βρίσετε..) αλλά υπέθεσα ότι το φίλτρο θα έχει κρατήσει κάποια βιολογία τόσο καιρό.. Όπως επίσης με ενίσχυση με βακτηρίδια του εμπορίου (i know, μη μου πείτε τίποτα) σταδιακή προσθήκη ψαριών, και δεδομένου του μεγάλου όγκου του ενυδρείου, απάνθρωπο μεν, αλλά ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.. Το φίλτρο είναι εξωτερικό της Hydor και γυρίζει το νερό με 900Lt/h, που είναι μάλλον ανεπαρκές, αλλά θα φτιάξουν μου είπαν και το φίλτρο του άλλου ενυδρείου, οπότε θα είναι οκ.. Μέσα σαν υλικό έχει σφουγγάρι και κάτι πορτοκαλί μπίλιες κεραμεικές για βιολογικό (δεν ξέρω τι είναι, δεν τις έχω ξαναδεί)..

Αυτά λοιπόν.. Ξαναγέμισε το ενυδρείο και υπό την πίεση και μπήκαν 3 labidochromis (1m + 2f, τα ξεχώρισε ο μαγαζάτορας, δεν καταλαβαίνω πώς, θα δω πώς τα πάνε τις επόμενες μέρες και βλέπουμε).. Στο μαγαζί υπάρχουν και κάποια pseudotropheus acei που μου φάνηκαν πολύ όμορφα, και λέω Σάββατο βράδυ (πριν φύγω) να βάλω και ένα χαρεμάκι από αυτά.. Βιάζομαι, το ξέρο, αλλά φεύγω και προτιμάω να τα βάλω εγώ, παρά να τα αφήσω στη μοίρα τους.. Ερώτηση: Μπορώ να προσθέσω και κάτι άλλο? Είναι νομίζω αρκετά τα λίτρα! Τι να βάλω? (όχι αύριο προφανώς.. θα ζητήσω να τα φέρει ο μαγαζάτορας..)

Θα τους εξηγήσω τώρα λεπτομερώς για τις αλλαγές νερού και για το τάισμα, και θα πάρω από Αθήνα και θα τους στείλω διάφορα.. Υλικό για τα φίλτρα, μαγνητάκι για τα τζάμια, ταϊστρα (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) κ.τ.λ.

Πάντως, εν τέλει, αν και όχι απόλυτα ικανοποιημένος (σίγουρα με περισσότερο χρόνο και λιγότερους περιορισμούς θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο), είμαι αρκετά ευχαριστημένος, η βελτίωση είναι πολύ μεγάλη, και πέραν του να μοιραστώ τη χαρά μου, θέλω να ξαναπώ (για άλλη μια φορά) και ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους σας εδώ, γιατί χωρίς εσάς, το ενυδρείο θα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο, ενώ τώρα έχει γίνει ένα αρκετά όμορφο στοιχείο στο σαλόνι, και όποιος περνάει από μπροστά χαζεύει με τις ώρες.. Να'στε καλά!
Μπράβο παληκάρι, μια χαρά τα κατάφερες.
__________________
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03033 seconds with 11 queries