Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 26-04-08, 17:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
5.65? Ακριβεια?
Το καθαρο απεσταγμενο νερό εχει μηδενικη ικανοτητα buffer οποτε μπορει να μεταβαλει το ph του προς οποιαδηποτε κατυεθυνση (αλκαλικο - οξινο).
Ακριβώς λόγω της μηδενικής ικανότητας buffer, το pH του αποσταγμένου νερού καθορίζεται (θεωρητικά τουλάχιστον, γιατί πρακτικά, έχεις απόλυτο δίκιο, το επηρρεάζει ακόμα και η ίδια η μέτρηση) από τη συγκέντρωση του διαλυμένου CO2, που και πάλι θεωρητικά εξαρτάται μόνο από την πίεση του CO2 στην ατμόσφαιρα.. To 5.65 προκύπτει από τους σχετικούς θεωρητικούς υπολογισμούς, δεν είναι δικό μου, στη wikipedia το είχα βρει, αν θέλεις, θα ξαναψάξω καλύτερα, και θα το ξαναβρώ..

Προφανώς το pH του αποσταγμένου νερού δεν έχει κανένα πρακτικό παρά μόνο θεωρητικό ενδιαφέρον (είναι ωραίοι οι υπολογισμοί, διδακτικοί, γιατί βλέπεις τις σταθερές διάλυσης κ.τ.λ.).. Επί της ουσίας, όπως λες κι εσύ, μπορούμε να πούμε ότι στις περιπτώσεις που μας ενδιαφέρουν, το αποσταγμένο νερό παίρνει (προσεγγιστικά) την τιμή του pH του υγρού με το οποίο αναμιγνύεται..

Αυτό μάλλον απαντάει και στην ερώτηση του delta66.. ΟΚ, το απιονισμένο του lidl, δεν έχει GH=KH=0, αλλά και πάλι η ικανότητα buffering είναι πρακτικά ελάχιστη, οπότε το νερό αυτό παίρνει αυτομάτως επί της ουσίας το pH του ενυδρείου.. Όσο για τις διαφορετικές σκληρότητες, ισχύει ακριβώς αυτό που λες για το αλάτι.. Και τα GH, KH, άλατα μετράνε! Άρα προσθέτωντας καθαρό νερό, δε μειώνεις τη σκληρότητα, αλλά επαναφέρεις την αυξημένη σκληρότητα στα φυσιολογικά της επίπεδα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γινεται αυτο τοτε πως πεφτει η σταθμη του νερου?
Αυτό που βλέπω είναι ότι κάθε πρωι, στο καπάκι του ενυδρείου υπάρχουν υδρατμοί.. (αλήθεια, γιατί συμβαίνει αυτό?) Επιστρέφουν όμως στο ενυδρείο, και η στάθμη δε μεταβάλλεται.. Όταν φεύγω και αφήνω το καπάκι ανοιχτό για να βάλω την ταϊστρα, τότε μετά από μερικές μέρες, η στάθμη κατεβαίνει.. Άρα χάνεται νερό λόγω εξάτμισης και ανοιχτού καπακιού.. Το θέμα είναι τι θα γίνει με το ανεμιστηράκι.. Αν το βάλω να φυσάει προς τα μέσα, και ανοίξω στο καπάκι μικρές γρίλλιες σε κάποια σημεία, για να φεύγει ο αέρας, δε θα κρατάω τους υδρατμούς από το εξατμιζόμενο νερό? (εξάτμιση είναι προφανές ότι θα συμβαίνει, καθώς χωρίς εξάτμιση δεν έχεις και πτώση θερμοκρασίας! απλά ό,τι εξατμίζεται θα επιστρέφει..) Δεν ξέρω, το έχει δοκιμάσει κανείς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 26-04-08 στις 17:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries