Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 24-04-08, 09:45
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Θεόδωρε, κατάλαβα!


Τελικά κάτι πήγε στραβά!

Λέω χθες το βράδυ να βάλω την θηλυκιά στη γεννήστρα, για να τα ελευθερώσω μετά 24 ώρες, όπως λέει στο περιοδικό. Μ. Παρασκευή πρωί που θα είμαι και στο σπίτι για να δω τι θα γίνει.

Βύθισα μέσα την γεννήστρα και όταν η θηλυκιά ξεθάρεψε και πλησίασε από πάνω, απλά την σήκωσα κι έτσι το κορίτσι μου έμεινε μέσα.
Με τον ίδιο τρόπο έπιασα και τον αρσενικό με το διχτάκι και τον έβαλα σ' ένα πλαστικό δοχείο με νερό από το ενυδρείο του. Έκανα προσαρμογή, και τον έβαλα κι αυτόν στο ενυδρείο.
Αμέσως ζωηρός κι αναστατωμένος, την εντόπισε κι άρχισε το flare και τις βόλτες γύρω από την γεννήστρα. Αυτή κόντεψε να τρελαθεί! Στεναχωρέθηκα μήπως την άγχωσε η γεννήστρα και η παρουσία του αρσενικού. Με το ζόρι κατάφερα να διακρίνω τις κάθετες ρίγες και ησύχασα.
Αυτοί όμως δεν ησύχασαν και έκαναν σαν τρελοί. Κάποια στιγμή είδα την θηλυκιά να κατευάζει το κεφάλι χαμηλά και να ... καμπουριάζει κάπως. Αναγνώρισα την θετική της στάση από την περιγραφή που διάβασα στο περιοδικό. Αν ήταν έτοιμη η φωλιά θα την ελευθέρωνα, τόσο έτοιμοι μου φάνηκαν. Έσβησα τα φώτα και αναρωτιώμουν τι θα κάνουν την άλλη μέρα!

Ποιά άλλη μέρα;;;; Μετά από λίγη ώρα που άναψα το μικρό φως, η κοπελιά ήταν έξω από την γεννήστρα και οι δυό τους μου φάνηκαν ύποπτα ζαρωμένοι!!! Είχα διαβάσει που μοιάζουν σαν λιπόθημα μετά το ζευγάρωμα.
Την ξαναέβαλα στη γεννήστρα, και το πρωί την βρήκα πάλι έξω και την ουρά του αγοριού ... δαντέλα!!!
Τόσο τσατίστικα που έβγαλα δυο τρεις φωτογραφίες κι έφυγα! Δεν έπρεπε να βάλω γεννήστρα αλλά μπουκάλι 5 λτ. από αυτά που βάζω τα κρασιά!

Αυτά ... και τώρα τι κάνουμε;;;

Ξέχασα να πω ότι την μισή λάμπα την κάλυψα με μαύρο χαρτονάκι για σκιά, κι ο αρσενικός άρχισε να φτιάχνει φωλιά εκεί.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4324.jpg
Εμφανίσεις:  528
Μέγεθος:  91,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4340.jpg
Εμφανίσεις:  470
Μέγεθος:  54,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4346.jpg
Εμφανίσεις:  433
Μέγεθος:  42,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από DSCF4335.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  51,7 KB  
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 24-04-08 στις 19:16
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02161 seconds with 11 queries