Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-04-08, 14:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας είπες όμως τι σχέση έχεις με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και πως γνωρίζεις όλες αυτές τις λεπτομέρειες;
Έχει κορυφαίο μπουφέ! Και σιγά μή μου ξέφευγε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε φιλε πολυ καλη η κινηση σου.
Μπα.. Σιγά την καλοσύνη! Κατά βάθος είμαι παλιάνθρωπος.. Για μένα το κάνω, για την εμπειρία! Μακάρι να μπορούσα να έχω κι εγώ ένα τέτοιο ενυδρείο στο σπίτι μου.. Και αφού μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω κάτι τέτοιο, σιγά μήν την αφήσω να πάει χαμένη! Αν τώρα μετά από όλα αυτά, γλιτώσουν κάποια ψαράκια το μαρτύριο, και στηθεί ένα ωραίο ενυδρείο (ωραίο.. λέμε τώρα..), που να συντηρείται αξιοπρεπώς και να το χαίρονται όσοι το βλέπουν, μακάρι να γίνει έτσι.. τόσο το καλύτερο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εσυ διακοπες θα πας η για εθελοντικη εργασια;
Για πες.. Εσύ τα Σαββατοκύριακα, ξεκουράζεσαι, ή μήπως κάνεις εργασίες στο ενυδρείο σου?
-------------------------
Καλημέρα και πάλι!

Λοιπόν, με αργούς δυστυχώς ρυθμούς, το ψάξιμο συνεχίζεται.. Ξεκινώντας από το στήσιμο.. Το φελιζόλ στον πυθμένα είναι προφανώς απαραίτητο.. Για τις πέτρες τώρα.. Βλέπω ότι κάποιοι τις κολλάνε με σιλικόνη, από την άλλη όμως, διαβάζω ότι αυτή ξεκολλάει σχετικά εύκολα.. Τελικά, είναι αναγκαία η σιλικόνη, ή δε χρειάζεται? Σκέφτομαι για 2 μάλλον χαμηλά λοφάκια με πέτρες, καλά στερεωμένα, και να μήν ακουμπάνε στα τζάμια.. Γιατί δεδομένης της δικής μου άγνοιας, των όσων διαβάζω για το σκάψιμο που κάνουν οι κιχλίδες, και του ότι δε θα είναι κάποιος διαρκώς από πάνω από το ενυδρείο να παρατηρήσει π.χ. ότι κάποια πέτρα είναι ετοιμόρροπη, σκέφτομαι ότι είναι ίσως προτιμότερο οι πέτρες να είναι περισσότερο απλωμένες (σχηματίζοντας βέβαια τις απαραίτητες κρυψώνες) παρά ψηλά λοφάκια που να ακουμπούν (έστω και λίγο) στα τζάμια του ενυδρείου..

Συνεχίζοντας στους κατοίκους.. Βλέπω ότι τα acei είναι μάλλον άχρωμα.. Και δεδομένης της λειτουργίας του συγκεκριμένου ενυδρείου, μάλλον θα προτιμούσα κάτι πιο "πολύχρωμο".. Καλά αυτό θα το δω και από εκεί, εξαρτάται και από το τι ψάρια θα έχουν στα εκεί καταστήματα.. Αλλά θα ήθελα να έχω και από δω μία ιδέα του τι παίζει.. Τι θα λέγατε για pseudotropheus socolofi (που και έντονα χρώματα έχει, και το είδα με labidochromis και στο 1ο ενυδρείο του κ. Τσάμη..)? Είναι πολύ επιθετικό? Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 ακόμη κλασσικά είδη mbuna, σχετικά διαδεδομένα (για να μπορώ να τα βρω), και με έντονα χρώματα, που να μπορούν να συμβιώσουν π.χ. με labido σε ενυδρείο της τάξης των 200-250lt (ίσως και μεγαλύτερο..)? Γιατί έχω χαθεί με τόσα ψάρια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 22-04-08 στις 14:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries