Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 20-04-08, 00:15
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έκανα, εδώ και ένα τρίμηνο περίπου, κάποιες αλλαγές στη διάταξη του βράχου και πρόσθεσα σταδιακά και κάποια ψαράκια επιπλέον.
Μπήκε μπλε αφίσα στο background. Ο βράχος χωρίστηκε για να δώσει την αίσθηση δύο νησίδων. Το αριστερό μέρος του μετακινήθηκε και μερικά εκατοστά πιο πίσω.
Από ασπόνδυλα τα ίδια αυτά που φαίνονται στη φωτογραφία.
Ψάρια τα παρακάτω:
1 Eibl's Angelfish
1 Rusty Angelfish
1 Ocellaris Anemonefish, Υπάρχει προοπτική για 2-3 ακόμα, ανεμώνες υπάρχουν (2)
1 Green Μandarinfish, νομίζω άλλος ένας σηκώνει
1 Yellow shrimp Goby (watchman) το οποίο έχει μεγαλώσει και έχει γίνει λίγο επιθετικό οπότε με τη πρώτη ευκαιρία θα το αντικαταστήσω με μικρότερο
2 blue Tang νανάκια που μου αρέσουν πολύ διότι κολυμπάνε συνεχώς φάτσα κάρτα και δίνουν χρώμα και κίνηση στο ενυδρείο. Λέω να χτυπήσω 2-3 ακόμα με τη πρώτη ευκαιρία. Αλήθεια αυτά τα μικρούλια είναι καλλιέργειας ξέρει κανείς;
2 2 brown Tang (scopas) ένα s και ένα M. Ίσως διώξω το μικρότερο.
1 Acanthurus Pyroferus L είναι ο Δερβέν Αγάς φυσικά στο ενυδρείο.
2 Pajama Cardinalfish που μου τη σπάνε και θα πάρουν πόδι κι αυτά.
1 Signal Goby που το είδα, πρώτη και τελευταία φορά, πριν 40 μέρες που το έβαλα στο ενυδρείο. Πάει μάλλον αυτό και το είχα πληρώσει και ακριβά.
1 γαρίδα Cleaner, Θα μπούν 2 ακόμα τουλάχιστον.
1 γαρίδα camel, θα φύγει.

Ο βράχος πάει πολύ καλά. Σταμάτησε να βγάζει άλγες.
Μόνο το μπροστινό τζάμι καθαρίζω ανά βδομάδα με ξύστρα.Αυτή η πράσινη άλγη στο μπροστινό τζάμι που φαίνεται στη φωτογραφία έχει εμφανιστεί τώρα τελευταία και βγαίνει αρκετά δύσκολα. Μου έσπασε η ξύστρα από το πολύ τρίψιμο.

Κάθε σχόλιο σας δεχτό.

Με την ευκαιρία της μετακόμισης που θα κάνω σύντομα (1-2 μήνες) θα μεταφερθούν τα ζωντανά κι ο βράχος σε μεγαλύτερο ενυδρείο (400 λίτρα) κι έτσι θα μπορέσω να κάνω και κάποιες αλλαγές που θα προκύψουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  300l_2rocks.jpg
Εμφανίσεις:  728
Μέγεθος:  86,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01573 seconds with 11 queries