Θέμα: μετρήσεις
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 03-04-08, 16:32
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kill_bill Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυρφη μαλακωνει το νερο (gH) κ ριχνει το pH. Διοξειδιο ριχνει το pH. Για την kH νομιζω χρησιμοποιουμε σοδα για να ανεβασουμε (ας με διορθωσει καποιος μαλλον νομιζω λαθος για την τυρφη κ το pH)
GH = μετράει άλατα ασβεστίου και μαγνησίου (δε μετράει το αλάτι!), τα οποία μπορεί να είναι χλωριούχα, θειϊκά, ή ανθρακικά.
KH = μετράει μόνο τα ανθρακικά άλατα, τα οποία όμως δεν είναι απαραίτητα άλατα μαγνησίου και ασβεστίου, αλλά μπορεί να έχουν κάλιο ή νάτριο.

Το GH είναι ουσιαστικά τα "βαριά" άλατα, γι'αυτό και λέγεται ολική σκληρότητα.. Άλλα ψάρια θέλουν μαλακό νερό, άλλα σκληρό..

Το ΚΗ ουσιαστικά αλληλεπιδρά με τη συγκέντρωση του CO2 και ο συνδυασμός αυτών καθορίζει το pH.. Δλδ, αυξάνεις το ΚΗ με σταθερό CO2, αυξάνεται και το pH.. Αυξάνεις το CO2 με σταθερό ΚΗ, μειώνεται το pH.. Και επειδή CO2 δε μπορείς να μετρήσεις, μετράς ΚΗ και pH και υπολογίζεις το CO2 από το πινακάκι..

Η τύρφη μαλακώνει το νερό, οπότε ρίχνει και το GH και το ΚΗ..
Άρα, για δεδομένη συγκέντρωση CO2 στο νερό, η πτώση του KH αναγκάζει και το pH να σταθεροποιηθεί σε χαμηλότερη τιμή..

Αντιθέτως, με προσθήκη σόδας NaHCO3 αυξάνεις το KH (γιατί περιέχει HCO3), (άρα, για δεδομένο CO2 αυξάνεις και το pH), χωρίς να αυξάνεις το GH (γιατί δεν περιέχει Ca ή Mg)!

Οι ασβεστολιθικές πέτρες CaCO3 αυξάνουν και το ΚΗ (γιατί περιέχουνε CO3) και το GH (γιατί περιέχουνε Ca)!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS Εμφάνιση μηνυμάτων
120λίτρα
5guppies+2 γεννημένα(7σύνολο)
6 corydoras
1 ροζ πλακόστομο δε ξέρω τι είναι, το έχω από την αρχή και έχει αντέξει(το μόνο), οπότε το λέω ήρωα.
1 κιχλίδα bolivian ram(κοινωνικό πραγματικά)
και 3 από τα προτοκαλί, είναι όλα αρσενικό και τα λέω ξιφοφόρους.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και είχα τα παρακάτω:
ΝΟ2 = 0,1
ΝΟ3 = 0-1
ΚΗ = 6
ph= 7,5
Είναι λογικές αυτές οι τιμές. To KH δεν έπρεπε να είναι ψηλότερα. Τ
Πρώτα απ'όλα, με τι τεστ μετράς? Υγρά ή sticks?

Τώρα, κανονικά, τα NO2 θα έπρεπε να είναι μη μετρήσιμα (0).. οπότε ίσως δεν έχει στρώσει ακόμα το φίλτρο σου.. Για να είναι και τα NO3 τόσο χαμηλά (δεν έχεις φυτά που να σου τρώνε τα NO3, έτσι δεν είναι?), σημαίνει ότι όντως ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί.. Καλό θα ήταν να πάρεις και ένα τεστάκι για αμμωνία, γιατί μπορεί να είναι σε υψηλά επίπεδα.. Οπότε θα πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές, μέχρι NH4=0 και NO2=0.

Όσο για KH, GH και pH, ούτως ή άλλως έχεις ακόμη κάποια προβλήματα με τη σύνθεση των ψαριών σου (σου έχουν εξηγήσει οι παλιότεροι σε άλλο post), οπότε δεν είναι ξεκάθαρο το αν θες μαλακό ή σκληρό νερό, και χαμηλό ή ψηλό pΗ..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 03-04-08 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01712 seconds with 10 queries