Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 01-04-08, 00:09
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Καλησπερα σας και παλι..

Εδω και μια βδομαδα εχει φυγει η παραγγελια μου για την μεσογειακη βουτια στα βαθια.Τελος αυτης η αρχη της επομενης παραλαμβανω τον εξης εξοπλισμο.

Deltec MCH 600
2XTunze 6025
Sechem matrixcarbon 2000ml
Seachem Phosguard 2000ml

Εχω ηδη στα χερια μου ενα ρεφρακτομετρο με το οποιο εκανα και τις πρωτες μετρησεις απο την περιοχη που μελλοντικα θα γινει η συλλογη του βραχου και των οργανισμων.

οι μετρησεις εγιναν Κυριακη πρωι 2μ απο την ακτη και ειχαμε

Αλατοτητα 1032
PH 8.45
KH 7
Θερμικρασια 12C(20εκ αποΕπιφανεια)

Η κρυαδα του νερου μου επεισε για την αναγκαιοτητα του chiller πραγμα που ηθελα να αποφυγω λογο κοστους κτησης και χρησης(βλεπε ΔΕΗ).Η θερμοκρασια δωματιου ειναι γυρω στους 22C το χειμωνα και 32C το καλοκαιρι.Το ερωτημα ειναι τι θα πρεπει να κοιταξω για την σωστη επιλογη ενος ψυκτικου μηχανηματος για τα λιτρα μου rio 180,ωστε να εχω την επιθυμητη θερμοκρασια χειμωνα-καλοκαιρι.Ανοιχτος σε Προτασεις -υποδειξεις-προτροπες για την αγορα θα βοηθουσε πολυ.

Ενα δευτερο ερωτημα ειναι για την κατασκευη της βασης που θα χρειαστω για την τοποθετηση του βραχου-βραχακια.Εχω διαβασει οτι καλο ειναι για πολλους και διαφορους λογους ο βραχος να "παταει" στο υποστωμα το λιγοτερο δυνατο.Και εδω πληροφοριες οπως και φωτογραφιες αν υπαρχουν θα ηταν χρησιμες για τον τροπο κατασκευης οπως και για την αντοχη και την σταθεροτητα του.Οι περισσοτεροι εχετε σωλhνες pvc απ'οτι διαβαζω,Υπαρχει και αλλη προταση-λυση?Τι θα με συμβουλευατε να κανω?

Ευχαριστω
Μικρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01670 seconds with 11 queries