Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #227  
Παλιά 20-03-08, 14:11
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Σας έχω μια έκπληξη....Update!!!

Λοιπόν,έχω τελειώσει καιρό τώρα με όλες τις σωληνώσεις του sump,επιστροφής και υπερχείλησης καθώς και με το κατασκεύασμα από pvc το οποίο κόλλησα στον πάτω του ενυδρείου ωστε να μην υπάρχει πιθανότητα να φύγει από τη θέση του ή να μπορεί να μετακινηθεί...Έβαλα επίσης όλον τον εξοπλισμό της holding tank μέσα της και τώρα το μόνο που λείπει για να μπεί οριστικά στην θέση της είναι να βρώ σωλήνα 19/27mm καθώς αυτό είναι το μικρότερο μέγεθος που δέχεται η Newjet 2300...Αν δεν βρώ σύντομα,τότε θα χρησιμοποιήσω σωλήνα 25/34mm που όμως είναι πιο άκαμπτος,βαρύς και άχρηστα μεγάλος
Το κατασκεύασμα από slate έχει επίσης τελειώσει και έχουν μπεί και οι βασάλτες που είχα αγοράσει Εκτός από καλό ταίριασμα,τους κόλλησα και με σιλικόνη για να μην ανησυχώ μήπως τους κουνήσουν οι Panaque μου όταν μεγαλώσουν...Τον πάτω του ενυδρείου που βρίσκονται οι βασάλτες τον έντυσα με πλάκες slate 30x30 που είχα αγοράσει από τον Ερμή,βάζοντας ένα παχύ στρώμα σιλικόνης από κάτω τους ωστε να μην χρειαστεί αν χρησιμοποιήσω φελιζόλ το οποίο οι pleco μου σίγουρα θα ξέθαβαν και οι Leporacanthicus θα κομμάτιαζαν με αποτέλεσμα στην καλύτερη περίπτωση να επέπλεε στην επιφάνεια αν όχι να κατάπιναν κάποιο μπαλάκι με άσχημες συνέπειες...
Οι σωλήνες της υπερχείλησης αντικαταστάθηκαν με σωλήνες ειδικές για υγρά τρόφιμα όπως γάλα και κρασί ωστε να είμαι σίγουρος οτι δεν θα βγάλουν τίποτα τον τοξικό...Δεν έμπαιναν με τίποτα βέβαια και αναγκάστηκα να τις ξεστάνω σε βραστό νερό για λίγο για να μπορέσουν να φορεθούν στους pvc σωλήνες της υπερχείλησης...
Καιρό τώρα,έχω παραλάβει και το Lifeguard Fluidized bed filter FB600 που είχα παραγγείλει από Αμερική για επιπρόσθετο βιολογικό φιλτράρισμα...Δεν είχε μέσα όμως εξαρτήματα για σύνδεση με εύκαμπτο σωλήνα(πωλούνται χωριστά και το λέει παντού αλλά εγώ δεν το είχα προσέξει... ) και έτσι πριν λίγες μέρες τα παράγγειλα και αυτά από Αμερική μαζί με την αεραντλεία Coralife Luft airpump καθώς δεν μπορούσα να βρώ καμμιά αντίστοιχων χαρακτηρηστικών σε λογική τιμή εδώ...

Τα spraybars των επιστροφών του sump τα κάλυψα με ένα μίγμα Coco bedding και τύρφης χρησιμοποιώντας σιλικόνη ωστε να μπορέσω να μεγαλώσω Christmass moss πάνω τους για να φαίνονται πιο φυσικά...Επίσης,μεταξύ του spraybar της αντλείας Eheim,του spraybar Της Tunze master electronic και του πλαινού τζαμιού,δημιουργείται ένα παρτεράκι στο οποίο θα βάλω moss και μικρά ημιυδρόβια και τροπικά φυτά...
Αυτά νομίζω...Ας αφήσω τις φωτό να μιλήσουν...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01848 seconds with 11 queries