Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 19-03-08, 22:05
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

θεωρω οτι ολα ειναι σχετικα......Το να παρεις μια γεννα κονβικτ ή rainbow που απλα τα βαζεις σε ενα ενυδρειο και αυτα γεννανε ειναι εντελως διαφορετικο απο το να κανεις γεννα δισκων που εκτος απο το χρονο που θελει,(και που για μενα ειναι πανακριβος) απαιτει μεγαλα εξοδα.......Απλα θα σας πω οτι για τα μικρα μου εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα με ενα εξωτερικο και 2 εσωτερικα φιλτρα και uv στο οποιο εχω το ζευγαρι που γεννα αλλα δεν κρατα τα μικρα......Οποτε εχω αλλο ενα 150 λιτρο (κομπλε με φιλτρα και φωτα) με το ζευγαρι που αναλαμβανει να μεγαλωσει τα μικρα και εχω αλλο ενα 100αρι με τρια φιλτρα κομπλε που πηγαινουν τα μικρα μολις γινουν ενος μηνα......και παρηγγειλα αλλο ενα 150αρι γιατι τα μικρα οσο μεγαλωνουν θελουν περισσοτερα λιτρα ανα ψαρι για να μεγαλωσουν σωστα και χωρις προβληματα......Υπολογιστε οτι οπου υπαρχουν μικρα γινονται καθημερινες αλλαγες νερου με ΑΟ και προσθηκη ιχνοστοιχειων(περιπου 80-100 λιτρα ημερησιως στις γεννηστρες και επειδη η Θεσσαλονικη εχει 460ppm σκληροτητα μια ανταλλακτικη μεμβρανη το τριμηνο και 0,5 λιτρο DI ρητινη ανα 15μερες) .......Την αρτεμια που την αγοραζω με το κιλο........Καλλιεργιες δαφνιας και γκρινταλ....Τροφες για δισκους εξειδικευμενες και σε μεγαλη ποικιλια ...Μοσχαροκαρδια με καμια δεκαρια συμπηρωματα , διαφορετικη για τους γονεις διαφορετικη για τα μικρα.....Αυτοματες ταιστρες για να ταιζω τουλαχιστον 6 φορες τη μερα......ΚΑμια 10 αρια βιβλια εξειδικευμενα που τα φερα απο το εξωτερικο.....ΚΛΠ .....Θα μου πεις τωρα καλα εγω εχω ενα φιλο που οι δισκοι του γεννουν σε κοινωνικο ενυδρειο χωρις ολα αυτα και δεν εχει κανενα προβλημα , εσυ τι τα θες ολα αυτα???Η απαντηση ειναι απλη .....Η ποιοτητα.....Οσο περναει ο καιρος και αποκτω εμπειριες αλλα και σωστο εξοπλισμο τα μικρα μου γινονται και καλυτερα....Η μεγαλυτερη μου γεννα περισυ ηταν 50 ψαρια ενω φετος εφτασα τα 90..Τα ψαρια μου φετος εχουν μεγαλωσει μεσα σε δυο μηνες οσο ειχαν μεγαλωσει περισυ σε 6 μηνες......Το ποσοστο θνησιμοτητας ειναι κατω απο 6% απο την μερα που κολυμπουν ελευθερα μεχρι και τον τριτο μηνα που εχω την πρωτη μου φετινη μου γεννα......Τα μικρα με προβληματα αναπτυξης και ανωμαλιες ειναι κοντα στο 10% ενω περισυ ηταν πανω απο 50%.....Ουσιαστικα τα δισκακια ΔΕΝ τα πουλαω ωστε να καλυψω ενα μερος απο τα παραπανω εξοδα αλλα για να αναβαθμισω ακομα περισσοτερο την ποιοτητα τους και να μπορω να πειραματιστω με ακομα μεγαλυτερη ανεση πανω σε αυτο το παθος ......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01686 seconds with 11 queries