Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-02-08, 21:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή τα kribs καη η δυναμη της φυσης...

χαιρετω....ετσι απλα να μοιραστω την εμπειρια μου με τα κριμπς...
την 1η του μηνος ειχα γεννα απο τα κριμπς μου...ηταν η πρωτη τους φορα...δε πιστευα να ζευγαρωσουν γιατι δεν εχω ιδανικες συνθηκες γιαυτα στο ενυδρειο...οτι νερο εχει το δικτυο με αρκετα ανεβασμενη σκληροτητα ...παραυτα τα καταφεραν ...μια μερα πριν φυγω για 5ημερο ταξιδι θεσσαλονικη.....
ενας φιλος θα ταιζε τα ψαρια μια φορα την ημερα...τι να εκανα ομως με τα μωρα που θελουν τροφη 4-5 φορες αποτι μου ειπαν ?
απλα στις ημερισιες μεριδες που ετοιμασα εβαλα και λιγη τροφη-σκονη...δε μπορουσα να πω το φιλο μου να πηγαινοερχεται τοση αποσταση πανω απο μια φορα...
ετσι εφυγα με πολυ στεναχωρια γιατι ημουν σιγουρος πως μαζι με σκαλαρια και γκουραμι και χωρις ειδικη τροφη τα μωρα δε θα τα καταφερναν...
σαν να μην εφταναν ολα αυτα οσο ελειπα χαλασε ο χρονοδιακοπτης του φωτος τη δευτερη μερα.... σημερα το πρωι ενημερωθηκα πως πεθανε και ενα απο τα trichogaster leeri...
ετσι σημερα το απογευμα πηρα το λεωφορειο περιμενοντας να γυρισω σπιτι και να δω φυτα που χαλασαν χωρις φως ...την αμμωνια στο ζενιθ απο το πτωμα που δε βγηκε απο το ενυδρειο και φυσικα ουτε λογος για μωρα....ας ηταν καλα τα ενηλικα...
γυριζω στο σπιτι και βλεπω τα φυτα ακμαιοτατα..βγαζω το νεκρο απο το ενυδρειο που ηταν εκει τουλαχιστον 24 ωρες και βλεπω τους γονεις Kribs να παρελαυνουν με τα πιτσιρικια....
τα μωρα αντεξαν χωρις ιδιαιτερο ταισμα..με αρκετους εχθρους και μισο σκοταδο και με καθολου "φιλικη προς τα βρεφη" αμμωνια....
μετρησεις δε κανω ...απλα ειμαι φαν των τακτικων αλλαγων....
τωρα παω να κανω μερικη αλλαγη και να μπω σε προγραμμα ταισματος για τα μωρα....δε ξερω τι θα γινει στο τελος...αλλα βρηκα την εμπειρια ιδιαιτερη...και θελησα να τη μοιραστω......ετσι για να εχουμε εμπιστοσυνη στη μητερα φυση!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 10 queries