Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 31-01-08, 21:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή μπορω να χρησιμοποιησω γεννηστρα?

καλησπερα παιδια...εχω ενα ενυδρειο 120 λτ κυριως με mopani και anubias. αναμεσα σε 2 σκαλαρια 2 μπλε γκουραμι και 2 γκουραμι περλα εβαλα και ενα ζευγος κριμπενσις...
ειπα να πειραματιστω και με μια αναποδη γλαστρα τυλιγμενη με java fern και σημερα ειδα μετα απο 2 μηνες για πρωτη φορα την νεα οικογενεια να κοβει βολτες...τα κριμπς εγιναν γονεις...ειναι απιστευτοι στην προστασια των μικρων...δε πλησιαζει κανενα ψαρι. το προβλημα ειναι πως θα λειψω 5 μερες και ενας φιλος θα ταιζει τα ψαρια...του εχω πει να βαζει και τροφη-σκονη για ζωοτοκα μαζι με την ξηρη τροφη...
πρωτη ερωτηση αν τα καλυπτει η τροφη αυτη...2ον. ειναι καλυτερο τα μικρα να μεινουν με τους γονεις και οτι καταφερουν ή καλυτερα να τα απομονωσω σε μια γεννηστρα ζωοτοκων για να ειναι πιο ελεγχομενη η διατροφη τους και να μη πεσουν θυματα αρπακτικων?? δεν εχω καθολου πειρα στα ωοτοκα οποτε καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. διαβασα διαφορα φορουμ για καταλληλη τροφη αλλα θα λειπω ωστε να εκκοπλαπτω αρτεμιες..και πρεπει να αποφασισω σημερα για απομονωση των μωρων σε γεννηστρα η οχι..
Υ.Γ. δεν εχω αλλο ενυδρειο για να απομονωσω τα ψαρια γιατι δε περιμενα να γεννησουν χωρις να αλλαξω τις συνθηκες στο ενυδρειο...
θα προτεινατε την αγορα ενος νεου μικρου ενυδρειου ωστε να εχω μονο το ζευγαρι για αναπαραγωγη? και ποσα λτ το ελαχιστο θα επρεπε να ειναι?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries