Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 25-01-08, 19:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

τα εχω χρησιμοποιησει και τα δυο (μορενα και τυρφη).
στην αρχη ξεκινησα φυσικα με το μορενα (τυρφη σε υγρη μορφη).
Και αυτο κιτρινιζει το νερο, πολυεξοδο.
Μεσα στο ενυδρειο (180λιτρα, 150 καθαρα νερο) εχω 350 γρ σε "καλτα" hobby που εχει σμιχτη πλεξη για να μη βγαζει τριμματα στο νερο.
Απο 7,5 ph που εχει η βρυση το κατεβεζει στο 7.
Αλλα παιζουν ρολο και αλλα παραγματα.
Να μην εχεις βαλει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο (χαλικι, πετρες) και επισης εχω και ξυλα μοπανι μεσα (που μαλακωνουν το νερο και αυτα).
Το απιονισμενο ειναι μια λυση αλλα αν εχει πολλα λιτρα θελει κουβαλημα πολυ. Μπορει να κανεις συνδιασμο ολων. (απιονισμενο, τυρφη, ξυλα)
Με πειραματισμο βρισκεις τη δοση.
Υπαρχουν φυσικα και αλλες λυσεις μαλακωματος με τα + και τα - τους.
1.ΑΟ (αντιστροφη οσμοση), μια συσκευη που παιρνει νερο απο τη βρυση κρατει μια μικρη ποσοτητα μαλακου νερου και παταει μια μεγαλη αχρηστου (που μπορεις να χρησιμοποιεις στο ποτισμα για να μη παει χαμενο). κανε google να διαβασεις σχετικα και κανε και "αναζητηση" στο σαιτ, υπαρχουν αρθρα σχετικα.
2.Ρυτινες λιγο πιο ακριβη λυση αλλα δεν παει χαμενο καθολου νερο.
Απο φιλο που χει δισκους λεει οτι ειναι η καλυτερη λυση.

Πρεπει να εχεις υποψη σου ομως οτι πρεπει και το νερο που βαζεις στην αλλαγη νερου που κανεις καθε τοσο να εχει τις ιδιες "ιδιοτητες" (μαλακο-θερμοκρασια).
Ετσι λοιπον τωρα προετοιμαζω νερο βαζοντας τυρφη σε βαρελι με ενα φιλτρο να γυριζει το νερο για 3 μερες και θερμαντηρα να ζεστανει το νερο πριν το βαλω μεσα για 6-8 ωρες αναλογα τα watt του θερμαντηρα (πειραματισου).
Συγκεκριμενα :
Γεμιζω βαρελι (για ελιες, καταλληλο για τροφιμα) 60 λιτρων με νερο,
ριχνω seachem prime αντιχλωριο 1,5 ml, και εχω μεσα σε ενα φιλτρο (απο ενα rio 180 εσωτερικο που το εχω αφαιρεσει, αλλα για αυτη τη δουλεια κανουν τελεια και κατι κινεζικα resun 700 λιτρα/ωρα με 13Ε) τυρφη σε δυχτακι.
Εδω ομως εχω πενταπλασια ποσοτητα γραμμαριο ανα λιτρο και αυτο το εβγαλα μετα απο πειραματισμους.
Παιζει ρολο φυσικα και η τυρφη και ακομα και η παρτιδα της ιδια εταιρειας.
Μπορει να παιρνεις την ιδια τυρφη παντα και να παιζει κατα καιρους η "δραστικοτητα" της.
Βαζω λοιπον 300 γρ σε 60 λιτρα νερο για 3 μερες.
Τυρφη χρησιμοποιω Sera Black Peat που εχει καλη φημη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01672 seconds with 11 queries