Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-01-08, 16:21
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Παράθεση:
1ον: Το ballast της δευτερης λάμπας που ηταν προεγκατεστημένη σηκώνει μέχρι 50W και η λάμπα είναι 18W μαρκας xing-xing T8 στα 590mm. Τί μου προτείνετε να βάλω χωρίς να αλλάξω τπτ?
Το απάντησα μόνος μου με δοκιμες

Παράθεση:
3ον: Πήρα χθές και το τελικό υγρό τεστ που μου έλειπε για το species ενυδρείο μου, αυτο του ph (NH4,NO2,NO3 είχα ήδη). Ξέρω οτι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα stick-υγρα αλλα έχω ακόμα μια απορία. Τα stick δεν είναι αξιόπιστα λόγο του υλικού που κάνουν την ανάλυση?λογο του χοντροκομένου φάσματος χρωμάτων στις μετρήσεις (πχ η κλίμακα του ph ειναι 6,5-7,2-8 κτλ)? ή γιατι φταίει ο ΟΤΕ? Ρωτάω γιατι και με τα υγρά πρέπει να είσαι λιγο φασματογράφος για να δεις το 7 με το 7,5 ph... Πόσο στοιχίζει ένα ηλεκτρονικό μέσο μέτρησης περίπου?
Ας το ξεχάσουμε προς το παρόν...

Παράθεση:
2ον: Πήρα το ph-minus της JBL για το μικρό μου ενυδρείο που θα κάνω την αναπαραγωγή. Είχα διαβάσει σε post edv οτι η επίδραση του είναι προσωρινή. Δηλαδή μειώνει το ph για καμια μερα δυο ή μέχρι να αλλάξω το νερό?
(ph βρύσης 7,2 ενυδρείου 7,2 και θα ήθελα να το πάω κοντά στο 6,5).
Σημ: Το ενυδρείο είναι 20 lt με κρεμαστό φιλτράκι ΧΩΡΙΣ χώρο για τυρφη. Έχει μέσα κερατόφυλο, java και βότσαλα.
Για αυτο κάποιος μπορεί να βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01482 seconds with 11 queries