Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 08-01-08, 01:45
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Για να εχουμε ενα κοινο παρανομαστη ρωτω:
Ποιο ειναι το ποσοστο μιας μικρης καθημερινης αλλαγης, <10%, <5%, <3%, Ποιο?
Και πως το οριζουμε αυτο?
Νομιζω οτι οριζεται απο την ποσοτητα νερου που πρεπει να αλλαζουμε για να διατηρουμε τα ΝΟ3 σταθερα.
Και μη μου πει καποιος οτι ειναι αυθαιρετο, ΝΑΙ ειναι ετσι.
Και αναφερω τα ΝΟ3 γιατι αυτα κατ'εξοχη μετραμε.
Αν λοιπον καποιος με ενα ενυδρειο, οπως προανεφερα "βρωμικο" δηλ. με ΝΟ3=20, κανει καθημερινες αλλαγες τετοιες ωστε να αντιμετωπισει την καθημερινη επιβαρυνση του ενυδρειου του, στην καλυτερα των περιπτωσεων διατηρει ολες τις ποσοτητες των επιβλαβων ουσιων σταθερες.
Και λεω στη καλυτερα γιατι θα υπαρχουν αλλες ουσιες με μεγαλυτερες συγκεντρωσεις που για να μεινουν ποσοστιαια σταθερες να χρειζομαστε μεγαλυτερες αλλαγες.
Αν κανει μεγαλυτερες θεωρητικα καποια στιγμη θα μηδενιστουν τα ΝΟ3.
Εγω λοιπον δεν ειμαι αυτης της σχολης, δηλ να διατηρω τα παντα σταθερα, εγω θελω να κανω καθε Σαββατο δωρο στα ψαρια μου φρεσκο, φρεσκοτατο και αφθονο νερακι.
Παιδια κακα τα ψεματα οι κιχλιδες ειναι πολυ βρωμικα ψαρια και αν στα ενυδρεια με αλλα ψαρια κανουμε αλλαγες 30% εδω και το 50% λιγο ειναι.
Τωρα σ'ενα ενυδρειο "σχετικα καθαρο" σαφως και οι καθημερινες αλλαγες της ταξεως του 10% ειναι προτιμωτερες απο μια εβδομαδιαια 50% (5χ10%), αλλα ποιος εχει χρονο.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 10 queries