Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 05-01-08, 00:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τις καλησπέρες μου παίδες.

Τα συστήματα μικρών και πυκνών αλλαγών νερών-γουλιά γουλιά ή "Goutte à Goutte" Γαλλιστί, είναι αρκετά παλιά και πολύ καλή μέθοδος.

Υπήρχε σε συστήματα χωρίς φίλτρα, για ευνόητους λόγους, σε πολύ παλιούς καιρούς ( πχ. όταν ο τόλης ήταν παιδάκι χα,χα ).
Αλλά εφαρμόζεται και σε μοντέρνα συστήματα, από μερακλήδες συνήθως, καθώς υπάρχουν πολύ ομαλές προσαρμογές στις συνθήκες.
Βέβαια αυτό είναι πολύ απλό όταν το νερό του δυκτίου, έχει παρόμοιες παραμέτρους με αυτές του ενυδρείου μας.
Αλλιώς έτσι μπλέκουμε με δοχεία συγκέντρωσης και ρυθμιστικά σκληροτήτων, θερμοκρασιών ΡΗ κλπ. + τους αισθητήρες.....πολύς αυτοματισμός ρε παιδί μου.

Προσωπικά είμαι fun αυτής της μεθόδου αλλά είναι και λίγο μπελάς να το σετάρεις το σύστημα.
Που να περνάς παροχές και αποχετεύσεις μπροστά από το τζάκι ?

Με την ύπαρξη των φίλτρων και των ποικίλων υλικών φίλτρανσης που υπάρχουν στην αγορά, την σημερινή ημέρα, είναι πιό απλό να κάνεις μία αλλαγή νερού την εβδομάδα, από το πάμε γουλιά-γουλιά.

My 2 cents
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries