Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-12-07, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι διαστασεις υποθετω ειναι σε χιλιοστα, οποτε εχεις ενα ενυδρειο
121Χ43Χ64=333 λιτρα (αν οι διαστασεις που εδωσες ειναι των τζαμιων και οχι του χωρου που πιανει το ενυδρειο μαζι με το καπακι κλπ εχεις 333 λιτρα νερο, βγαλε το εξοπλισμο, το χαλικι που θα μπει και ενα κενο πανω μεχρι το καπακι , θα ειναι λεμε περιπου 260-280 λιτρα καθαρα.
Για αυτα τα λιτρα θελεις μια φιλτρανση της ταξης των 1500 λιτρων/ωρα και αρκετα λιτρα χωρητικοτητας για βιολογικα και μηχανικα υλικα φιλτρανσης.

-Θα προτεινα κατ'αρχην 2 θερμαντικα σωματα 150 W το καθενα (jager κατα δικη μου προτιμηση) γιατι ειναι αρκετα μακρυ το ενυδρειο και θα πρεπει να μοιραζεις τη θερμανση στις 2 ακρες του ενυδρειου.
-Για εξωτερικο φιλτρο αν παρεις 2 φιλτρα θα ελεγα δυο 2026 αλλα το συνολο τους κοστους (300Ε) θα ειναι τοσο που θα μπορουσες να παρεις το 2076 (230Ε + 55Ε τα υλικα) = συνολο 285Ε
"-Complete with accessories, like filter foam pads, hose, pipes, suction cups, inlet strainer, but without any filter media
-recommended filter media: 2x 2 l SUBSTRATpro, 2x 1 l EHFIMECH"
Υλικα:

1 πενταλιτρο EHEIM SUBSTRATpro
45Ε (θα περισεψει και 1 λιτρο για αργοτερα)
2Χ1 λιτρα EHEIM MECH 11Ε

Οι τιμες ειναι γερμανιας (χωρις μεταφορικα, καμια 25Ε συνολο νομιζω, και τις βαζω ενδεικτικα).
Κανε τη δικη σου ερευνα αγορας απο ιντερνετ ή ελλαδα.
Το 2026 παντως το πηρα τιμη γερμανιας (+7Ε για την ακριβεια, 157Ε κομπλε με υλικα) απο ελλαδα (water inn). Σε αλλα φιλτρα μπορει να διαφερει απο λιγο εως πολυ η τιμη με ιντερνετ.

Εκτος και αν πας στο "απολυτο" φιλτρο EHEIM professionel 3 2080 με 250Ε + 72E για τα υλικα.
Συνολο 322Ε (+μεταφορικα) (καθολου ασχημα κατα τη γνωμη μου, εγω αυτο θα επαιρνα τωρα)

Αν κοιταμε μονο τα classic φιλτρα τo 2217 δεν φτανει μονο του για 260-280 λιτρα θα πρεπει να παρεις και το 2215.
Οι τιμες μαζι με τα υλικα και τις βανες ποσο πανε?
Δεν εχουν αυτοματη εναρξη (priming) και δεν εχουν καλαθακια για τα υλικα.
Δεν ειμαι ο "ειδικος" για να σου πω πληροφοριες για αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01730 seconds with 10 queries