Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 06-12-07, 08:09
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αρχικά ..... για την λάμπα έχεις ανοίξει άλλο ποστ που ρωτάς ακριβώς το ίδιο πράγμα .. άρα μάλλον εκεί να περιμένεις απάντηση ...

δεύτερον δεν μας λές αν το ενυδρέιο σου είναι στρωμένο, πόσα ψάρια τώρα έχεις μέσα, αν έχεις μετρήσεις αμμωνίας κτπ ..
Όμως για να έχεις νιτρώδη πρέπει να είσαι σε φάση στρωσήματος ... αλλά γιατί δεν έκανες πρώτα στρώσιμο και μετά να βάλεις ψάρια ?
Κοινώς έχεις ένα άστρωτο ενυδρείο με ψάρια (και μάλιστα κιχλίδες) που βρομίζουν αρκετά ....
Πόσες είναι αυτές και τί κιχλίδες?

Τρίτον, αν βάλεις φυτά με κιχλίδες δεν θα τα χαρείς για πάνω από 1-2 μέρες ... όσα δεν φαγωθούν θα ξηλωθούν !
Μπορείς να βάλεις μόνο μερικά είδη φυτών που και πάλι δεν θα ταιριάζουν στο φυσικό τους περιβάλλον ...

Τέταρτον !!!!! "θέμα Αρχαία Ελλάδα" ... μάλιστα ..
Εγώ ξέρω τόσα χρόνια πως βάζουμε "θέματα" στα κινητά μας τηλέφωνα, στο PC μας, στο PDA μας κτπ ...
Στο ενυδρείο μας πρώτη φορά το ακούω ....
Πέραν την πλάκας, αυτό που θες να κάνεις εκτός από κακόγουστο (μου επιτρέπεις τον όρο) είναι και εντελώς αφύσικο για το ενυδρείο!
Το ενυδρείο μας είναι μια αντιγραφή της φύσης που προσπαθούμε να την κάνουμε όσο πιο πιστά μπορούμε και για τα ματάκια μας αλλά και για να αισθάνονται τα ψάρια κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον ..
τώρα αν εσύ βάλεις Παρθενώνες, αγάλματα, Καρυάτιδες, σεντούκια, κάστρα και κανέναν δύτη να κόβει βόλτες καταλαβαίνεις πως το ενυδρείο δεν θα μοιάζει με ενυδρείο αλλά με υποβρύχιο μουσείο !
Θα σε παρότρυνα να ανατρέξεις στην σχετική κατηγορία, να διαβάσεις ΑΡΧΙΚΑ για το στρώσιμο και πως γίνεται, να ισορροπήσει το ενυδρείο σου και έπειτα να δεις φωτογραφίες από ενυδρεία άλλων χρηστών και να πάρεις ιδέες !!
Είμαι σίγουρος πως μπορείς να φτιάξεις ένα ενυδρείο πολύ πιο όμορφο και πολύ πιο φυσικό από αυτό που σκέφτεσαι !!
Καλή επιτυχία !
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 10 queries