Θέμα: φαρμακειο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 22-11-07, 23:27
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνώ καθολου με αυτό.

Η χρηση του αλατιου δεν ειναι καθόλου αμφιλεγόμενη. Αν τα ψαρια σου δεν ειναι ευαισθητα στο αλατι το χρησιμοποιεις αφοβα. Δεν πρέπει να ξεχναμε όμως ότι το αλάτι είναι ήπιο "φαρμακο" οπότε αν η ασθένεια είναι προχωρημενη, πιθανον να μην κανει ολοκληρομενη δουλεια. Σχεδον σιγουρα όμως θα βοηθήσει, εστω και λίγο...
Φίλε μου ... οτι πεις και εχεις καθε δικαιωμα να μην συμφωνεις. Για μενα αυτο που μετραει ειναι οτι οταν ειχα το προβλημα και εχασα τα δυο πρωτα Oscar απο Cotton Wool & Fin Rot, αναγκάστηκα να "φαω" ολο το Internet προκειμενου να βρω μια λυση. Σκεφτομουν πολυ σοβαρα τοτε και την λύση του αλατιου. Εκτος λοιπον απο τα προβληματα δοσολογιας αλατιου αναλογα με τις διαστασεις του ενυδρειου και την βαρυτητα των κρουσματων, προσαρμογης ψαριων γλυκου νερου σε αλατισμενο, καταλοιπων στο ενυδρειων που δυσκολα απομακρυνονται, δημιουργιας αλγων, κλπ το γειτονικο μου Petshop μου συστησε να παω σε ενα απο τα μεγαλυτερα ενυδρειαδικα στην Αθηνα (ονοματα δεν λεω για προφανεις λογους). Ευτυχως ο αρμοδιος εκει (εμπειροτατος aquaristas) οχι μονο μου επιβεβαιωσε τις υποψιες και την πληροφορηση που ειχα αλλα μου εδωσε και μια δυνατη θεραπεια με αντιβιωση για Fungus σε συνδυασμο με υγρη βιταμινη C (για το ανοσοποιητικο τους) και εσωσα τα υπολοιπα 6 Oscar μου και τον ευχαριστω γιαυτο. Όσο για τον ισχυρισμο "Αν τα ψαρια σου δεν ειναι ευαισθητα στο αλατι το χρησιμοποιεις αφοβα" όλοι γνωριζουμε οτι τα Astronotus Ocellatus & Orbicularis ειναι ψαρια που ζουν στον Αμαζονιο και τα ποταμια της Βενεζουελας και αυτο ακριβως μου ειπε και ο ειδικος εκει περα και με ρωτησε με νοημα: το ρισκαρεις? και ειδικοτερα τωρα που τα ανοσοποιητικα τους συστηματα ζοριζονται? εγω να πουλησω θελω και εχω και αλατι να σου δωσω μου ειπε με νοημα. Χαιρομαι λοιπον που εκανα την σωστη επιλογη εκεινη τη δυσκολη στιγμη και τα αποτελεσματα μας (οχι μονο εμενα αλλα και αυτον) μας επιβεβαιωσαν πληρως!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01725 seconds with 10 queries