Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-11-07, 11:28
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή Γιατί έχασα το Κριμπένσις;;

Παίδες καλημέρα.

Προχθές έχασα το αρσενικό Κριμπ, χωρίς κανέναν προφανή λόγο.

Οι μετρήσεις ήταν κανονικές (κανένα ίχνος αμμωνίας ή νιτρικών γενικά), PH: 7.6, DH:8, KH:9, θερμοκρασία: 26

Τις 3 τελευταίες ημέρες παρατήρησα δυσκολία στην αναπνοή και την τελευταία ημέρα δεν μπορούσε να σταθεί "όρθιο". Έγερνε απο την μία, προσπαθούσε και ίσιωνε. Μετά έγερνε απο την άλλη, προσπαθούσε και ίσιωνε πάλι. Τέλος γύριζε ανάποδα(!!!!), με λίγη προσπάθεια γύριζε πάλι κανονικά.

επίσης δεν κολυμπούσε και δεν έτρωγε.

Να τονίσω επίσης, ότι όταν το πήρα ήταν ήδη στο μέγιστο μέγεθός του αλλά δεν άντεξε πάνω απο βδομάδα μέσα.

Κρίμα, και τα πήγαιναν καλά με την θυληκιά.

Έχετε καμιά ιδέα;;

Και κάτι άλλο, πριν περίπου 10 ημέρες έβαλα μέσα και 6 cherry barbs. Μέσα σε 2 ημέρες έχασα 2 απο αυτά τα οποία τα βρήκα με αρκετά φαγωμένες ουρές οπότε υπέθεσα ότι δεν άντεξαν την..."πίεση". Πρώτα πήγαν τα cherry και μετά το Κριμπ

Μήπως έχουν καμιά σχέση οι θάνατοι;

Επίσης, να τονίσω ότι σε όλα τα ψάρια έγινε η προβλεπόμενη προσαρμογή πριν μπουν στο ενυδρείο.

Επιπλέον, και τα 3 ψάρια "έφυγαν" με το στόμα ανοιχτό και έχω την εντύπωση (χωρίς να είναι σίγουρος) ότι είχαν φουσκωμένη κοιλιά κάτι που δεν ξέρω αν έγινε πριν ή κατά την διάρκεια του θανάτου.

Τέλος, το Κριμπ 1 μέρα πριν ψοφήσει έβγαλε διαφανείς ακαθαρσίες που δεν αποκολλήθηκαν απο το σώμα του.Αμέσως απομόνωσα το ψάρι σε μία μεγάλη απόχη και το αφαίρεσα γιατί απο ότι ξέρω αυτό οφείλεται σε εσωτερική πάθηση του ψαριού. Διάβασα επίσης ότι ίσως πρέπει να κάνω κάποια θεραπευτική αγωγή σε όλο το ενυδρείο μπας και υπάρχουν βλαβεροι μικροοργανισμοί στο νερό προερχόμενοι απο τα περιττώματα. ( http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/asthen.htm ).

Πρέπει να ρίξω κάνα ζουμί;;

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01647 seconds with 11 queries