Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-11-07, 22:37
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή DIY Ενυδρείο... να το κάνω??

Καλησπέρα!! μετά απο 4 μήνες ενασχόλησης με το hobby (στην ιδιοκτησία μου ενα 80αλιτρο με γκάπυ φυτεμένο, και ένα 15άλιτρο με μονομάχο) αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο με διαστάσεις 85χ45χ55 (μέσα στις διακοπές των χριστουγέννων κατά πάσα πιθάνοτητα)

και τώρα οι ερωτήσεις... το πλαινά τζάμια και οι όψεις του ενυδρείου είναι καλό να πατάνε επάνω στον πάτο ή να μπουν περιμετρικά του πάτου?έχω διαβάσει αρκετά περι αυτού και οι απόψεις βλέπω ότι διίστανται... λοιπόν τι λέτε εσείς άπο την εμπειρία σας?εγώ πιστέυω περιμετρικά γιατί τον πάτο θα τον κάνω πάχος 15mm και τα υπόλοιπα 10mm άρα 15mm που θα έιναι το πάχος του πάτου άρα 15mm απο κάθε πλευρά θα έχω σιλικόνη στον πάτο που πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο σταθερό απο το να πατήσουν επάνω στον πάτω...
επίσης θα χρησιμοποιήσω κόντρες κάτω και έπάνω...
δεν θα χρησιμοποιήσω φάλτσο στο πίσω τζάμι αλλά θα προτιμήσω απο μία τρύπα δεξιά και αριστερά στο πίσω τζάμι για τον εξοπλισμό καθώς και απο 2 ή 3 στα πλαινά τζάμια για ανεμιστηράκια και CO2...

Για καπάκι σκέφτομαι ένα απλό τζάμι και απο πάνω κρεμαστό φωτιστικό με Τ5 λάμπες...

Τί λέτε πως σας φένεται?να το κάνω ή όχι...
και φυσικά κάθε συμβουλή δεκτή και αναγκαία!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01711 seconds with 11 queries