Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 15-11-07, 08:58
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παιδιά καταρχήν να σας ευχαριστήσω για την βοήθεια.

Στ' αλήθεια και εγώ ούτε έχω ξαναδεί ούτε έχω ξανακούσει για κάτι παρόμοιο.... Μάλιστα σε δύο βιβλία - άτλαντες - που έχω για διάγνωση και θεραπεία ασθενειών ούτε κατα διάνοια αναφέρεται κάτι τέτοιο.... Ειδικά στο κομμάτι των διαγνώσεων για ζωντανά ψάρια, γιατί σε νεκρά ουσιαστικά μιλούν για νεκροψίες και έλεγχους για παρουσία μικροοργανισμών με μκροσκόπιο στα σπλάχνα του ψαριού...

Τα περί ΡΗ και αμμωνίας διαβάζοντας τα βιβλία αυτά τα υποψιάστηκα, αλλά και πάλι χωρίς κάτι το συγκεκριμένο... Το ΡΗ μου μετρήθηκε με stick (από αυτά όμως που χρησιμοποιούν σε διυλιστήριο πετρελαίου και όχι κοινό αγορασμένο από pet shop) οποτε το 7,5 είναι κατα προσσέγγιση... Η τιμή είναι πολύ κοντά στο 7, πράγμα που σημαίνει ότι έχω ουδέτερο περιβάλλον που ακόμα και αν δεν είναι το ιδανικό για τον μονομάχο, σίγουρα δεν μπορεί να τον βλάψει....
Η αμμωνία μετρήθηκε με τεστ της sera, εγώ όμως για καλό και για κακό έκανα αλλαγή νερού 50%....

Από εκεί και πέρα ό μονομάχος μου είχε σχετικά περίεργο χρώμα σε σημείο να μοιάζει με "λερωμένος" στο κεφάλι όπου είναι λιγάκι καφετής... Μάλιστα στην βάση των μπροστινών πλαγίων πτερυγίων είχε και λίγο μαύρο επάνω του... Με παραξένεψε το "μούσι" που φαίνεται από την κάτω μεριά...
Μια σκέψη που έκανα είναι μήπως το λίγο μαύρο χρώμα του, επεκτάθηκε - πως εμείς ασπρίζουμε όταν γερνάμε?

Η όλη του συμπεριφορά δεν έχει κάτι το περίεργο, τρώει κανονικά, κινείται κανονικά, κάνει φωλιές - μικρές όμως - πράγμα φυσιολογικό αφού θεωρώ πως δεν έχει προσαρμοστεί ακόμα στο συγκεκριμένο ενυδρείο στο οποίο μετακόμισε πριν 10 περίπου μέρες. Το ενυδρείο όμως δεν είναι "άστρωτο" δεδομένου ότι το υπόστρωμα, το φίλτρο και το ξύλο με τα φυτά μεταφέρθηκαν αυτούσια από το παλιό ενυδρείο με πολύ προσοχή για να μην καταστραφεί η Βιολογία...

Αρκετά σας κούρασα όμως - ευχαριστώ και πάλι όσους έσπευσαν να πουν την γνώμη τους - θα κάνω πάλι σήμερα μια αλλαγή νερού, θα βάλω melafix και βλέπουμε....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01483 seconds with 10 queries