Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 10-11-07, 13:43
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον εγω φταίω γιατί εχθές του τα έπρ.ξα.
Μπα αν συνέβαινε αυτό απλά θα σταμάταγα τη συζήτηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Νίκος μου πρότεινε το Deltec skimmer AP600 να πάρω και να το δουλεύω σε συνδυασμό με το Deltec MCE 600 που έχω είδη...(Σορρη νικ αν εγραψα λαθος το μοντελο νομιζω πως αυτο πρεπει να μου ειπες)
Λάθος το έγραψες. Το APF600 πρότεινα και απλά είπα ότι αν αποδειχτεί ανεπαρκές έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις και αυτό που ήδη έχεις.

Τώρα επειδή υπάρχει μια συζήτηση που ΙΜΟ είναι ομιχλώδης.
Η εταιρεία συστήνει το μοντέλο αυτό για έως 750 λίτρα. Εστω ότι υπερβάλει. Με ποια δεδομένα αμφισβητούμε σε τέτοιο βαθμό τα λεγόμενά της ώστε να κρίνουμε ότι είναι ανεπαρκές για τα 400 λίτρα (μιλάμε για απόκλιση 50% από τους ισχυρισμούς της εταιρείας); Ας μην παρασυρόμαστε σε μια λογική τέτοια, και να παρασύρουμε και άλλους.
Προσωπικά δεν έχω λόγους να πιστεύω ότι δεν επαρκεί το skimmer αυτό για 400 λίτρα. Αν υπάρχει κάποια αντίθετη εμπειρία ας δηλωθεί. Αλλιώς ας μην μπαίνουμε σε μια λογική μεγαλύτερο για καλύτερα αφού ήδη το συγκεκριμένο μοντέλο, σύμφωνα πάντα με τους ισχυρισμούς της εταιρείας, είναι σημαντικά μεγαλύτερο.
Τώρα μια τελευταία κουβέντα από τη πλευρά μου.
Αναφέρεται στο σχεδιασμό και sump με άλγες. Με ποια λογική σκεφτόμαστε και προτείνουμε ένα overkill skimmer (το 701 ΣΙΓΟΥΡΑ είναι) και παράλληλα και άλγες. Δηλαδή οι άλγες τι θα τρώνε; Τίποτα; Και πώς ξέρουμε ότι το skimmer αυτό δεν θα "γυμνώνει" το ενυδρείο από όλες τις θρεπτικές ουσίες με σίγουρο ΙΜΗΟ αποτέλεσμα τον θάνατο της άλγης;
Αυτά και έκλεισα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01519 seconds with 11 queries