Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 24-10-07, 11:02
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

delta όταν λέω΄οτι στον φωτισμό τα έχω κάνει ρόιδο εννοώ ότι από τα λίγα watt που είχα μέχρι πρότινως, υπεριδιπλασίασα την ένταση χωρίς καμμιά προσαρμογή (0.8 watt / λίτρο) αλλά επειδή δε με βόλευαν οι λάμπες, έκανα την πατέντα με το καπάκι και τα φωτιστικά της osram με αποτέλεσμα ο φωτισμός να πέσει στα 0.6 watt / λίτρο. Όλα αυτά σε διάστημε ενός μηνός περίπου χωρίς καμμιά προσαρμογή!!! Αν προσέξεις εδώ μέσα τα διάφορα post για τις αλλαγές στο φως / αναβαθμίσεις κτλ όλοι μιλούν για ήπια προσαρμογή. Όσο για τις συμβουλές που λες ότι έδωσα, είναι απλά προτάσεις, τις έδωσα με την προϋπόθεση ότι μόλις είχε αγοραστεί το ενυδρείο, βρίσκοταν ακόμα στη φάση στρωσίματος, χωρίς ψάρια, φυτά κτλ.
Οι συνδέσεις των συγκεκριμένων λαμπτήρων είναι στεγανές (μπορώ πλέον να το πω με ασφάλεια) και τα ντουι καλύπτονται από ένα κομμάτι plexiglass ή ότι άλλο υλικό είναι αυτό.
Τέλος στο ενυδρείο μου διαπίστωσα σήμερα ότι μάλλον έχει χαλάσει ο θερμοστάτης μου και ανοιγοκλείνει όποτε θέλει καθώς επίσης ότι τα νιτρικά μου κάτω από 5ppm. Περιμένω να έρθει και το τεστ των φωσφωρικών και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01368 seconds with 11 queries