Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 10-10-07, 23:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hotgates Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω ότι το φιλτρο είναι για να καθαρίζει το νερό και να μας δίχνει τις μετρήσεις. Πρέπει να έχουμε θερμοστάτη για να έχουμε την θερμοκρασία νερου ίδια με την θερμοκρασία περιβάλοντος. Για να μην έχουμε αργότερα αναπνευστικά προβλήματα.

Μου φαίνεται πως πρέπει να διαβάσεις λιγουλάκι ...
Το φίλτρο ναι είναι για να καθαρίζει το νερό (μπορούμε μπακαλίστικα να το πούμε και έτσι ) και σε καμία περίπτωση δεν μας δείχνει ενδείξεις ..
Τις ενδείξεις τις πέρνουμε απο τα τεστ πού κάνουμε και που πρέπει η τιμές της αμμωνίας και του νιτρίτη να είναι μηδενικές αν μιλάμε για στρωμένο ενυδρείο.
Τον θερμαντήρα δεν τον έχουμε για να έχουμε θερμοκρασία νερού ίδια με την θερμοκρασία του περιβάλλοντος .... αλλιώς bye bye ψαράκια ..
τον έχουμε για να κρατάμε σταθερή την θερμοκρασία τον χειμώνα στους 24-26 βαθμούς ...
Τώρα αυτό για τα αναπνευστικά προβλήματα ..... δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θές να πείς ...


Γιάννη, μου φαίνεται πως ο μονομάχος σου τα έχει δεί όλα για να μην το πώ χειρότερα ...
Με το να βάζεις το ψάρι σε μπόλ, να αλλάζεις νερό με νερό βρύσης με την ανάλογη θερμοκρασία που μπορεί να έχει το δίκτυο και να ξανα πετάς το ψάρι πάλι μέσα στην γυάλα τότε είναι καταστροφή.....
Στρεσσάρεις πάρα πολύ τον μονομάχο σου, απο πολλές απόψεις ...
Πρώτα απο όλα αλλάζει πολύ απότομα η θερμοκρασία του νερού που δεν το θέλουμε σε καμία περίπτωση ..
αλλάζουν πολύ απότομα οι τιμές του νερού που επίσεις είναι καταστροφικό ....
Αν θές να έχεις ένα μονομάχο (και κατα συνέπεια κι ένα σωστό ενυδρείο μικρό ή μεγάλο) πάρε ένα ενυδρειάκι 15-20 λίτρα, βάλε μέσα ενα μικρό φιλτράκι και έναν μικρό θερμαντήρα ... στρώσε το ενυδρειάκι σου και βάλε μέσα έναν μονομάχο ... και φυσικά κάνε μερικές αλλαγές νερού (20-30%) κάθε εβδομάδα ...
τότε μόνο θα χαρείς αυτό το χόμπι και ένα υγειές ψαράκι .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01822 seconds with 11 queries