Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 17-09-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,
Τίποτα ακόμη....καμία γέννα
Έκανα ακριβώς ότι μου γράψατε.
Εχω μερικές απορίες 'ομως...
Στο ενυδρείο μου γεννήστρα , έχω το φίλτρο το μικρό της EHEIM και το φίλτρο με τα διπλά σφουγγάρια που δουλεύει με την μικρή αντλία αέρα.
Εχω μέσα μια θερμάστρα και ένα μικρό θερμόμετρο που κολλά στο γυαλλί.
Δεν αγόρασα ακόμη ηλεκτρονικό πεχά κοντρόλλερ ..θα το πάρω σύντομα.
Το πρόβλημα μου είναι το εξής......
ταίζω κατεψυγμένη καρδια κατα τις 8.30 το πρωί . Τους αφήνω να φάνε και
Οταν κάνω μετρήσεις το πρωί κατά της 10 το πεχά μου είναι 6.5
Το KH 3 ή 4 GH 4 η κάποτε 5
Το NΟ2 0,5mg/L και το ΝΗ3 ΝΗ4 0,50 ppm(mg/L)
Επειδή δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου αμμωνία και νιτρικά κάνω μια μεγάλη αλλαγή νερού περίπου το 70 τοις εκατόν και σιφονάρω τον πάτο απο τυχόν υπολήμματα τροφής ή άλλες ακαθαρσίες.
Οταν μετά κάνω μετρήσεις μετά την αλλαγή η αμμωνία δείχνει 0,25ppm(mg/L) API Test. Δεν φεύγει όλη.
Στο νερό που προετοιμάζω βάζω Equilibrium της SEACHEM ,βάζω λίγο Stress zyme και λίγο stress coat API. (είναι όλο απο όσμωσις, δεν έχω βάλει ποτέ απο το δίχτιο και φοβάμαι να βάλω)Αυτό πως μπορώ να το κάνω? Είναι καλύτερα? Αν ναι ..παρακαλώ αξηγήστε μου την διαδιακασία απλά.
Ταίζω ξανά το μεσημέρι, και μετά το βράδυ ταίζω και μετά κάνω ξανά μετρήσεις. Ολα τα ίδια εκτός απο την αμμωνία...πάει πολύ ψηλά 1.0 ή και 2.0, τρομάζω αμέσως και πάλι κάνω αλλαγή νερού αυτή την φορά το 80 τοις εκατόν.
Τι συμβαίνει άραγε? Δεν υπάρχει βιολογία στα φίλτρα ακόμη ? (ανοιξα πριν 10 ημέρες ένα απο τα φίλτρα μου που έχω στο μεγάλο ενυδρείο και έβαλα τα σφουγγάρια απο τα φίλτρα της γεννήστρας για να πάρω έτοιμα μικρόβια)
Εκεί που κάνω την αφαίρεση νερού φροντίζω τα σφουγγάρια να βρίσκονται στο νερό για να μην παιθάνουν τα καλά μικρόβια , μόνο το άλλο φίλτρο βρίσκετε κολλημένο στο γυαλλί του ενυδρείου πάνω ψηλά και όταν αφαιρώ το νερό αυτό εκτείθετε στον αέρα, (μήπως έτσι σκοτώνω τα καλά μικρόβια μέχρι να γεμήσω το ενυδρείο? )Το αφήνω εκεί ψηλά γιατί κρύβονται οι δίσκοι εκεί όσο κάνω τις αλλαγές νερού και δεν θέλω να τους τρομάξω.
Μετά την αλλαγή νερού μετρώ πάλι πεχά και ... ολα ο.κ εκτός πάλι απο αμμωνία..δείχνει 0,25ppm. (Υποθέτω είναι το υπόλοιπο 20 τοις εκατόν βρώμικο νερό που άφησα μέσα.
Δεν ξέρω τι να κάνω... Το καλό είναι ότι αυτόν τον καιρό βρίσκομαι στο σπίτι συνέχεια... έχω καταντήσει να μαζεύω συνέχεια νερό απο όσμωσις και να αποθηκεύω....όχι μόνο για το ενυδρείο γεννήστρα αλλά και για τα άλλα ενυδρεία των κοριτσιών μου και για το μεγάλο που θέλει πάρα πολλά λίτρα.
Δεν ξέρω τι να κάνω....
Τι με συμβουλεύετε?
Α και κάτι ακόμη... έβαλα 4 μικρά φυτά στην γεννήστρα έτσι όπως είναι με τα γλαστράκια για να κάνω τα δισκάκια να νιώσουν καλύτερα επειδή τις τελευταίες ημέρες όταν μπεί κάποιος στο δωμάτιο που είναι τρέχουν να κριφτούν κάτω απο το μικρό εσωτερικό φύλτρο.
Εκανα καλά? ή να τα αφαιρέσω?
Στα σχέδια μου είναι να φτιάξω πιο μεγάλο ενυδρείο γεννήστρα όπως γράφει και ο Πρύτανις στο υπόμνημα του, αλλά δεν μπορώ ακόμη, περιμένω να δω τι γίνετε με ζευγάρι και μετά. (έτσι είπε ο σύζιγος.. άμα γεννήσουν και έχω πράγματι ζευγάρι θα μου αγοράσει ότι θέλω.. λογικός και συγρατημένος, όχι σαν εμένα που θέλω να τα αγοράσω ολα αμέσως )
Αυτά λοιπόν... πάλι σας τρέλλανα με τις απορίες μου... τι να κάνω όμως?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Και περιμένω με ανηπομονησία τις απαντήσεις σας

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02148 seconds with 11 queries