Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-09-07, 01:10
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Smile Πολλές απορίες.. ζωτώ τις γνώσεις σας...

Καλησπέρα σε όλους,
Σήμερα αγόρασα ένα φίλτρο αέρα με διπλό σφουγγάρι.
Το τοποθέτησα στο ενυδρείο μου. Δεν ξέρω αν το έβαλα σωστά..(γελάω με τις ερωτήσεις που σας κάνω λόγον της απειρίας μου.... λοπόν το έβαλα να ακουμπάνε τα σφουγγάρια στον πάτο του ενυδρείου και έβαλα την αεραντλία στην υποδοχή που είχε ένα σωληνάκι. Στο πάνω μέρος έχει ενα άλλο σωλήνα που απο ότι κατάλαβα πρέπει να είναι πιο ψηλά απο την επιφάνεια του νερού. (για να δουλεύει σωστά πρέπει να βγαίνει νερό απο εκεί και να τρέχει πίσω στο ενυδρείο?).
Αφαίρεσα το εσωτερικό φίλτρο μιας και ήταν πολύ μικρό και δεν έκανε και τίποτα. Παρόλο που κάθε μέρα κάνω 50 τοις εκατόν αλλαγές νερού..και αφαιρώ τυχόν υποληματα τροφής και άλλες ακαθαρσίες με μικρή σκούπα βυθού, ανέβηκαν η αμμωνία μου και τα νιτρικά μου και έπεσε πολύ το πεχά.
Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά απο το φίλτρο αέρα με σφουγγάρι.. το έβαλα να δουλέψει καμιά ώρα στο μεγάλο ενυδρείο και μετά το μετάφερα στο μικρό. (αν γεννήσουν οι δίσκοι αργότερα τα σφουγγάρια θα τα καλύψω με δύχτι (εκείνο που χρησιμοποιούν για να βάζουν μικρά ψάρια για να μην τα τρώνε τα μεγάλα ψάρια, ή θα τυλίξω τα σφουγγάρια με άσπρο υαλοβάμβακα).(επειδή έχω σπίτι ακόμη μια αεραντλία θα ήταν καλό να βάλω εκόμη ένα φίλτρο αερα στο ενυδρείο γεννηστρα για πιο καθαρό νερό μέχρι να αγοράσω άλλα κανονικά φίλτρα αν χρειάζετε?

Εβαλα νερό απο όσμωσης , πρόσθεσα Seachem Equilibrium To raise mineral content/general hardness (GH) έβαλα λίγο stress coat της API , και πρόσθεσα και μερικά βακτήρια.
Αφαίρεσα το μπλέ χαρτί που έιχα στο ενυδρείο .. και έβαλα λευκό χαρτί στην ράχη του ενυδρείου και στα πλαινά.
Αύριο θα προμηθευτώ και ένα φωτιστικό με μικρή λάμπα φθορίου..προς το παρόν ανάβω την λάμπα που έχει το ενυδρείο περίπου 10 ώρες την ημέρα.
Σήμερα διάβασα πάρα πολύ ότι έχει σχέση με τους δίσκους και την αναπαραγωγή τους.
Έπεισα τον σύζιγο ότι χρειάζομαι μεγαλύτερο ενυδρείο για το ζευγάρι και θα παραγγείλω ένα 60 χ50 χ50 είναι καλό?
Φυσικά θα περιμένω να συγουρευτώ ότι το ζευγάρι είναι ο.κ και τα αυγά γόνιμα και μετα θα το κάνω.

Pritani τρομερές οι πληροφορίες που δίνεις..για την αναπαραγωγή δίσκων και σε ευχαριστώ.
Εκτός απο τις πιο πάνω απορίες έχω και μερικές άλλες...
1. Το πεχά μου είναι συνήθως 7 (εκτός απο σήμερα που έπεσε ξαφνικά και με τις αλλαγές νερού το επανέφερα).. τι πρέπει να κάνω για να το χαμηλώσω στο 5,8 ή 6 που είναι ιδανικό για την περίπτωση? Να χρησιμοποιήσω τύρφη (φυσικά διάβασα γι αυτό.. ότι βάζουν τύρφη αλλά δεν εξηγούν κάπου ... και δεν έχω ιδέα τι ακριβώς είναι? Μπορείς να μου εξηγήσεις?
2. Ταίζω το ζευγάρι μου 2 φορές την ημέρα. Το πρωί flakes και το βράδυ καρδια μοσχαριού. Είναι καλά έτσι? ή πρέπει να ταίζω λιγότερο ή περισσότερο?
3. Εκτός απο το φίλτρο του αέρα με σφουγγάρια που αγόρασα θα χρειαστώ να βάλω και άλλο ή άλλα φίλτρα εσωτερικά?
Γιατί δεν έχω και πρέπει να αγοράσω αν χρειάζετε ..και αν μπορείς να με συμβουλέψεις πάνω σε αυτό τι θα ήταν καλό να αγοράσω.

Περιμένω με ανηπομονησία να γεννήσουν .. αλλά ακόμη τίποτα...φυσικά θα μου πείς με τέτια ποιότητα νερού που είχα σήμερα πως να γεννήσουν τα καημένα.
Πρέπει να ψάξω να βρώ επίσης διάφανο σωλήνα για να καλύψω τα αυγα όταν γεννήσουν οι δίσκοι μου.. και αυτό με την καλλιέργεια αρτέμιας μετα? .. αχ θα τα καταφέρω....
Αγχώθηκα πολύ..είναι τόσα πολλά που πρέπι να κάνω και να μάθω παράλληλα.
Εύχομαι να τα καταφέρω σιγά σιγά πάντα με την βοήθεια σας.
Αυτές είναι οι απορίες μου προς το παρόν.. δεν είναι και λίγες φυσικά...
Περιμένω σύντομα τις απαντήσεις σας..

Σας ευχαριστώ πολύ

Νόνη
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01982 seconds with 11 queries